· kodolamacz · 7 min

Kobieta w IT - od czego zacząć? Przebranżowienie na IT krok po kroku

Jak dziś wygląda branża IT? To żadna tajemnica - jest w niej coraz więcej kobiet! W obliczu kryzysu decyzja o przebranżowieniu zapada coraz częściej, i słusznie, bo branża technologiczna ma kobietom wiele do zaoferowania - i vice versa.

Jak jednak wejść do IT? Od czego zacząć naukę? Jakie stanowiska i obszary będą dobrym wyborem na początek? Przeczytaj nasz poradnik stworzony przez kobiety, którym udało się rozpocząć karierę w IT i sprawdź, jaki sposób na przebranżowienie będzie dla Ciebie najlepszy.

Kobiety w IT w 2023

Jak dziś wygląda sytuacja kobiet w branży IT? Według Eurostatu w 2021 roku kobiety stanowiły 15,5% wszystkich osób zatrudnionych w IT. To wciąż niski wynik na tle Europy, który wskazuje na to, że kobiety nadal stanowią mniejszość w IT w Polsce. To jednak powoli się zmienia - coraz więcej kobiet wchodzi do branży technologicznej i, co najważniejsze, radzą sobie w niej nie gorzej niż mężczyźni.

Dlaczego warto przebranżowić się na IT? Powodów jest wiele:

 • Liczba wolnych stanowisk w IT stale rośnie i zapotrzebowanie na specjalistów jest coraz większe. To otwiera kobietom całe spektrum możliwości i obszarów, w których mogą się rozwijać i poszukiwać zatrudnienia.
 • Ze względu na ciągły niedobór specjalistów, branża IT tworzy przyjazne i komfortowe środowisko pracy oparte na szacunku do pracownika. IT oznacza brak skostniałej struktury i możliwość nieustannego rozwoju. Liczba technologii, języków i obszarów, jakie można poznawać, jest niemal nieograniczona, a do tego będzie się stale powiększać.
 • Praca w branży technologicznej jest bardzo praktyczna i prowadzi do namacalnych efektów i realnych rozwiązań. To daje dużą satysfakcję, poczucie sensu i oddala ryzyko wypalenia zawodowego.
 • Praca w IT niekoniecznie oznacza izolację przed komputerem - bardzo często wiąże się z bliską współpracą z klientem i licznym zespołem.
 • IT zapewnia także znaczną samodzielność, wolność w decydowaniu o rozwiązaniach, swobodę w poszukiwaniu i wybieraniu rozwiązań, a także, wbrew pozorom, możliwość wykazania się kreatywnością.
 • To, że kobiety w IT traktowane są mniej poważnie niż mężczyźni, na szczęście staje się mitem. Każdy początkujący w branży może wypracować sobie szacunek i pozycję, niezależnie od płci. Co więcej, w Polsce różnica wynagrodzeń między kobietami a mężczyznami w IT jest jedna z najniższych w Europie i wynosi jedynie 4,2%. To wskazuje to, że kompetencje w tej branży są cenione bez względu na płeć.
 • IT to oczywiście szansa na satysfakcjonujące zarobki. Zgodnie z raportem No Fluff Jobs najwięcej kobiet w branży (27,5%) zarabia między 4501 a 7000 PLN netto. Co piąta kobieta otrzymuje wynagrodzenie w przedziale 7001-9500 PLN netto, a kolejne 15% - 9500-12 000 PLN netto. Co więcej, aż 71% ankietowanych otrzymało podwyżkę w ciągu ostatniego roku.

Przebranżowienie na IT dla kobiet

Czy branża IT jest dla kobiet? Oczywiście, że tak! Wejście do IT bez doświadczenia nie zawsze jest proste, ale jak najbardziej możliwe. Co więcej, płeć nie odgrywa tu znaczącej roli. Nasze doświadczenie wskazuje na to, że na kursach IT najlepiej radzą sobie nie mężczyźni, a osoby, które już wcześniej miały jakąkolwiek styczność z przerabianym materiałem. Oznacza to, że aby przejść do IT, trzeba po prostu zacząć - zrobić ten pierwszy krok i jak najszybciej poznać podstawy.

Kurs, studia, czy nauka samodzielna?

Jest wiele sposobów na rozpoczęcie przebranżowienia na IT. Do najpopularniejszych należą:

Studia informatyczne

To pierwszy sposób na zdobycie wiedzy i kwalifikacji. Niestety, studia bywają mało praktyczne. W siatce zajęć programowania jest niewiele, a języki i technologie omawia się ogólnie i pobieżnie. To zdecydowanie za mało, byś mogła zostać specjalistką i podjąć pracę na samodzielnym stanowisku.

Nauka samodzielna

Do branży IT możesz jednak bez przeszkód wejść bez studiów. W sieci znajdziesz jest wiele tutoriali dla początkujących programistów. Niestety, poszukiwanie materiałów i rozwiązań na własną rękę na samym początku może okazać się bardzo trudne, znacznie opóźnić Twój proces nauki i wyrobić złe nawyki.

Kursy IT

Najpopularniejszym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem na wejście do branży IT są kursy - wybiera je ok 50,7% przebranżawiających się kobiet. Ich główną zaletą jest zapewnione wsparcie doświadczonego trenera, który przeprowadzi Cię przez podstawy i pomoże rozwinąć specyficzne, programistyczne myślenie. Dzięki wskazówkom doświadczonej osoby szybko nauczysz się, jak kodować szybciej i lepiej. Dzięki temu szybko opanujesz podstawy i będzie Ci dużo łatwiej rozwijać się dalej na własną rękę.

Umiejętności w branży IT

Wbrew stereotypom nie istnieje z góry ustalony zestaw umiejętności czy cech charakteru, które są wymagane, by podjąć pracę w IT. Według raportu No Fluff Jobs, w którym odpowiedzi udzielały specjalistki z branży, najwyżej cenionymi kompetencjami są:

 • umiejętność rozwiązywania problemów (77,4%)
 • umiejętność pracy zespołowej (73,9%)
 • umiejętności analityczne (63%)
 • krytyczne myślenie (45,6%)
 • umiejętności prezentacji i autoprezentacji (31%)
 • asertywność i umiejętności negocjacyjne (30%)
 • inteligencja emocjonalna (29,5%)
 • umiejętność skutecznego działania w sytuacjach kryzysowych (28,9%)
 • wysoka odporność na stres (28,8%)
 • umiejętność zarządzania projektami (24,5%) i ludźmi (18,2%).

Jak widzisz, są to umiejętności dość uniwersalne, nad którymi możesz pracować w zależności od Twoich potrzeb i wybranej ścieżki. W ten sposób każdy, niezależnie od płci, jest w stanie znaleźć obszar IT pasujący do jego talentów i osobowości.

Przebranżowienie na IT dla kobiet - co wybrać?

Przede wszystkim IT to nie tylko programowanie - programistkami jest zaledwie 21% kobiet w branży. Pozostałe popularne specjalizacje to m.in. Tester oprogramowania (15%), Project Manager (10%) i UX/UI Designer (8%). Innymi często wybieranymi obszarami są SQL i analiza danych oraz Data Science. IT to dziedzina na tyle szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Który obszar będzie więc odpowiedni dla Ciebie? Na początku podjęcie takiej decyzji może być bardzo trudne. Zanim dokonasz ostatecznego wyboru, warto próbować swoich sił w wielu dziedzinach i sprawdzać różne możliwości. Dzięki temu dowiesz się, w czym czujesz się najlepiej. Nawet, jeśli nie wybierzesz swojej specjalizacji od razu, zyskasz cenną wiedzę o sobie i odrzucisz obszary, które Cię nie interesują.

Choć wymagania w ofertach pracy początkowo mogą wydawać się wygórowane i powyżej Twoich kompetencji, nie warto się zniechęcać. Nawet, gdy pracodawca oczekuje znajomości wielu technologii, których nie znasz, wcale nie dyskwalifikuje Cię to jako kandydatki. Branża IT jest tak dynamiczna, że niemal nikt nie jest w stanie spełnić wszystkich wymagań zawartych w ogłoszeniu. Traktuj więc oferty pracy nie jako wyznacznik Twoich kwalifikacji, ale jako obszary, w których będziesz mogła się rozwijać na danym stanowisku. Jeśli opisany kierunek rozwoju Cię interesuje, nie wahaj się, tylko śmiało aplikuj - nawet, jeśli spełniasz tylko część wymagań.

Data Science - IT dla kobiet?

Jednym z najczęściej wybieranych przez kobiety obszarów IT jest Data Science. Co to jest, co trzeba umieć, aby rozpocząć w nim karierę i dlaczego jest dobrym wyborem dla kobiet?

Data Science można śmiało określić jako zastosowanie matematyki w praktyce. To dziedzina, w której wykorzystuje się matematykę do rozwiązywania realnych, praktycznych problemów. Jest to jednocześnie obszar bardzo szeroki - praca specjalisty Data Science może się znacząco różnić w zależności od firmy, jej struktury, realizowanych projektów i zakresu obowiązków danego stanowiska.

Żeby podjąć pracę w obszarze Data Science, przydatne będą nie tylko zdolności matematyczne, ale też umiejętność prezentowania informacji, przekazywania wniosków i przekonywania innych do swojej wizji i punktu widzenia.

Zgodnie z badaniem Bulldog IT 2023, już 23% pracowników obszaru Data Science, ML i AI to kobiety. Zarobki na stanowiskach związanych z Data Science wynoszą ok. 8709 zł brutto na umowie o pracę (juniorzy mogą liczyć na wynagrodzenie ok. 6159 zł brutto) lub nawet 18 139 zł na kontrakcie B2B.

Kurs Data Science PRO

Jeśli Data Science to obszar, który rozważasz na początku swojej kariery w IT, zastanów się nad podjęciem kursu Data Science PRO z gwarancją ofert pracy. Co to za kurs, na czym polega i czy to dobry wybór dla Ciebie?

 • Kurs skierowany jest dla osób, które już znają podstawowe pojęcia związane z językiem Python.
 • Skoncentrowany jest na zdobywaniu praktycznych umiejętności, które pozwolą Ci podjąć pracę na krótko po zakończeniu szkolenia.
 • Przed przyjęciem uczestnika na kurs przeprowadzamy test predyspozycji. Jest on oparty na pytaniach merytorycznych, które weryfikują znajomość podstawowych pojęć programistycznych i zdolności do rozwiązywania problemów. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko, że zapiszesz się na kurs, którego nie dasz rady ukończyć.
 • Kurs ma formę online, dzięki któremu będziesz mogła uczyć się bez wychodzenia z domu, w dowolnym miejscu na świecie, nie tracąc czasu na dojazdy.
 • Przez cały czas będziesz miała zapewnione wsparcie doświadczonego trenera, który na bieżąco będzie udzielał Ci wskazówek, korygował błędy i pomagał w zdobyciu solidnych podstaw.
 • Kurs to 420h nauki, której efektem będzie m.in. projekt końcowy do portfolio, który ułatwi Ci poszukiwanie pracy.
 • Kurs zawiera gwarancję ofert pracy*, czyli dostęp do ofert z 500 firm partnerskich, również takich, które nie zostały jeszcze opublikowane.
 • Istnieje możliwość rozłożenia płatności za kurs na atrakcyjne raty 0% lub uzyskania wsparcia z pozyskaniu dofinansowania.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: Kurs Data Science PRO.

Wydaje Ci się, że Data Science to nie ścieżka dla Ciebie? Nic straconego - prowadzimy także wiele innych kursów (m.in. programowania), które pomogą Ci wejść do branży IT. Przejrzyj naszą ofertę lub napisz do nas, a pomożemy Ci dobrać ścieżkę kształcenia dobraną do Twoich potrzeb i możliwości.

Powrót do bloga