· rszmit · 3 min

Dołącz do wyzwania i naucz się Javy od 0

Żyjemy w cyfrowym świecie. Gdzie nie spojrzeć otaczają nas maszyny i urządzenia elektroniczne ułatwiające nam życie. Praktycznie każdy z nas korzysta z komputerów, smartfonów, tabletu czy czytnika ebook’ów. W garażu mamy samochody z komputerami pokładowymi, w kuchni programowalne lodówki i piekarniki, w salonie telewizor z systemem operacyjnym zaś po pokoju jeździ automatyczny odkurzacz. Z roku na rok nasze urządzenia się coraz bardziej skomplikowane i coraz więcej potrafią. Jednak do pracy, urządzenia elektroniczne potrzebują odpowiedniego oprogramowania czyli zestawu reguł, poleceniem które mówią mu co mają robić. Czasami są to bardzo proste instrukcje sterujące, innym razem skomplikowane algorytmy starające się naśladować ludzki mózg.

Jednak by ten postęp miał miejsce potrzebni są ludzie którzy je tworzą, inżynierowie i programiści których w związku z ciągłym postępem technologicznym ciągle brakuje. Dlatego chcielibyśmy Was zachęcić do nauki programowania. Nie każdy musi zostać od razu programistą, ale w obecnym świecie warto uczyć się programowania choćby po to by zrozumieć technologię która nas otacza. Dlatego coraz częściej mówi się o tym by programowania uczyć już najmłodszych.

Jeżeli spot MEN Was nie przekonał, zobaczcie inny film (wersja anglojęzyczna) pokazujący dlaczego warto uczyć programowania już w szkole.

Tutaj możemy dowiedzieć się na czym polega programowanie.

A tu film nagrany przez Krzysztofa Gonciarza, jednego z najpopularniejszych polskich Youtuberów o tym czy warto programować.

Jeśli podobały się Wam powyższe filmy i chcielibyście dowiedzieć się na czym polega właśnie to programowanie, chcielibyśmy rzucić Wam WYZWANIE do nauki programowania. W ciągu najbliższych kilku tygodni będziemy zamieszczać na naszym profilu tak zwane wyzwania programistyczne, których celem będzie zachęcenie Was do nauki programowania w języku Java. Każde takie wyzwanie będzie zawierać odnośnik do materiałów, gdzie znajdziecie odpowiednią wiedzę oraz zadanie do wykonania. Po każdym wyzwaniu liczymy na informację zwrotną czy się udało lub o problemach które napotkaliście, byśmy mogli Wam pomóc je rozwiązać. Pomiędzy zadaniami będziemy zamieszczać różnego rodzaju ciekawostki i materiały dodatkowe.

Do udziału zachęcamy wszystkich, którzy nigdy nie programowali i chcą zobaczyć na czym to polega, jak i te osoby, które już zaczęły swoją przygodę z programowaniem, ale z innym językiem programowania niż Java lub chcą uzupełnić swoją wiedzę.

Aby wziąć udział w wyzwaniu dołącz do naszego wydarzenia na Facebooku. Startujemy w poniedziałek, 16 kwietnia o 10:00.


Wszystkie wspisy z serii #javowewyzwanie:

Wprowadzenie

Wyzwanie 1 - Hello world!

Wyzwanie 2 - Podstawowe instrukcje

Wyzwanie 3 - Programowanie obiektowe

Wyzwanie 4 - Algorytmy i struktury danych w języku Java

Wyzwanie 5 - Interfejsy i dziedziczenie

Wyzwanie 6 - Operacje wejścia - wyjścia

Wyzwanie 7 - Programowanie funkcyjne


Materiały dodatkowe do wyzwania:

Wprowadzenie do świata języka Java

Czego się uczyć by zostać programistą?

Java od środka, czyli jak to wszystko działa?

Wprowadzenie do Apache Maven, czyli jak tworzy się projekty w świecie Java

Wprowadzenie do testowania aplikacji w środowisku Java

6 książek, które powinien przeczytać każdy programista Java

Powrót do bloga