· kodolamacz · 4 min

Dlaczego dobre bootcampy są takie drogie?

Rozwój w karierze zawodowej jest bardzo ważny. Każdy z nas chce się szkolić. Jednak często na drodze do zdobycia nowej wiedzy pojawiają się przeszkody, a jedną z nich są wysokie (w naszym mniemaniu) ceny szkoleń. Będąc klientem rzadko zwracamy uwagę na to, co tak naprawdę kryje się za ceną oferowanych nam produktów. Czy naprawdę przepłacamy kupując drogie usługi, zamiast sięgać po te najtańsze i najłatwiej dostępne. Ile w rzeczywistości powinna kosztować wiedza ekspercka? Na te pytania odpowiemy na przykładzie naszego bootcampu Data Science. W końcu dowiesz się: “dlaczego to tyle kosztuje?”.

Skąd ta cena?

By móc dokładnie wyjaśnić dlaczego koszt bootcampu jest tak wysoki postanowiliśmy ująć to w formie graficznej:

1

Jak widać na powyższym obrazku w skład ceny bootcampu wchodzą następujące elementy:

 • przygotowanie materiałów i wynagrodzenie trenerów,
 • marża,
 • podatki,
 • koszty stałe.

Najwięcej kosztują nas trenerzy oraz ich przygotowanie do zajęć. Wychodzimy z założenia, że dobry ekspert kosztuje, a my nie zamierzamy na nim oszczędzać. Prowadzący zajęcia na naszym bootcampie to ludzie, którzy na co dzień pracują w Data Science. Przypomnijmy, że średnie zarobki Data Scientista wynoszą ok. 10 500 zł brutto, dlatego jesteśmy świadomi tego, że stawki dobrego eksperta będą dosyć wysokie. Tym bardziej, że często prowadzący poświęcają swoje weekendy po to, żeby nauczać przyszłych badaczy danych. Dodatkowo każdy z nich przeznacza swój czas na przygotowanie materiałów do zajęć. Z każdą edycją poprawiamy program kursu, więc materiały również muszą być stale aktualizowane. Zależy nam na tym, żeby każdy uczestnik kursu otrzymywał wiedzę i umiejętności, które są obecnie wymagane na rynku pracy.

Kolejną składową ceny jest marża, czyli po prostu nasz zysk. Jesteśmy firmą szkoleniową i zarabiamy właśnie na organizacji m.in. bootcampów Data Science. Nie jest tajemnicą, że każda firma tego typu musi zarabiać, inaczej nie mogłaby się utrzymać na rynku i rozwijać. Warto zauważyć, że marża jest prawie o połowę niższa od wynagrodzenia trenerów - zysk jest dla nas ważny, bo pozwala nam utrzymać się na rynku, ale równie ważna jest dla nas nasza misja tj. realny wpływ na kształcenie kadr obecnej i przyszłej branży IT. Misję tę możemy realizować między innymi dzięki dostarczaniu jakościowych usług, które są w zasięgu portfela ich odbiorców.

Jeżeli oglądaliście film Joe Black, to wiecie, że w życiu tylko dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki. Na szczęście z tych dwóch w cenę bootcampu wchodzą jedynie podatki. Od nich nie uciekniemy i one są po prostu oczywistością, więc tej składowej ceny zbytnio omawiać nie trzeba.

Ostatnią, ale nie mniej ważną częścią ceny są tzw. koszty stałe. Zaliczamy do nich: wynagrodzenie osób, które są koordynatorami kursu, opłata za platformę do prowadzenia zajęć (w przypadku bootcampu zdalnego), opłata za salę szkoleniową i przerwy kawowe (w przypadku bootcampu stacjonarnego) oraz wszystkie działania marketingowe, - dzięki którym m.in. czytasz ten artykuł. ;)

Koszt bootcampu wynosi obecnie 9 600 zł. Zobacz ile pieniędzy jest przeznaczone na poszczególne elementy ceny:

 • 4 032 zł - przygotowanie materiałów i wynagrodzenie trenerów
 • 2 304 zł - marża
 • 2 208 zł - podatki
 • 1 056 zł - koszty stałe

Pozwól sobie pomóc - dofinansowania

Przyznajemy, że bootcamp jest dosyć drogi, wyjaśniliśmy również z czego to wynika. Rozumiemy, że wiele osób, które chcą dopiero zacząć karierę w branży IT lub Data Science może nie mieć wystarczających środków pieniężnych. Wówczas warto zainteresować się dofinansowaniami. Rodzajów pomocy finansowej jest sporo. Wszystkie szczegółowo opisaliśmy tutaj. Obecnie są do wyboru następujące formy dofinansowania:

 • dofinansowanie z Urzędu Pracy dla osób bezrobotnych
 • dofinansowanie z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
 • dofinansowanie z Funduszy Europejskich

Dzięki tym rodzajom dofinansowania można pokryć od 80% do 100% ceny kursu. Żeby taką pomoc zdobyć należy wykonać szereg działań przed, w trakcie, jak i po ukończeniu kursu. Jednak warto się trochę postarać i spróbować dofinansowanie uzyskać. Z naszego doświadczenia wiemy, że jest to wykonalne. A jeżeli napotkasz problem napisz do nas, postaramy się pomóc.

Kredyt na wiedzę

Szczególną formą dofinansowania są pożyczki, które cieszą się coraz większą popularnością. Pożyczki na kształcenie są oferowane z dwóch rodzajów funduszy unijnych: POWER oraz OPEN. Ich zaletą jest brak oprocentowania oraz możliwość umorzenia nawet 20% wysokości kwoty pożyczki. Jednak mają jedną dość istotną wadę. Mianowicie, trzeba czekać na uruchomienie naboru wniosków, a kiedy to nastąpi należy działać bardzo szybko, gdyż pula pieniężna przeznaczona na pożyczki potrafi błyskawicznie się wyczerpać.

W związku z tym postanowiliśmy wyjść naprzeciw potrzebom naszych przyszłych kursantów i od jakiegoś czasu mamy do zaoferowania kredyt na bootcamp. Więcej na temat tej formy przeczytasz tutaj. W dużym skrócie: jeżeli zdecydujesz się na 10 miesięcznych rat, wówczas kredyt jest nieoprocentowany, więc oddajesz tyle ile pożyczyłeś/-aś. Oczywiście możesz liczyć na naszą pomoc przy sporządzaniu wniosku.

Teraz już znasz odpowiedź na pytanie: dlaczego bootcampy tyle kosztują. Wiesz również, że można starać się o dofinansowanie lub pożyczkę na kurs. Jeżeli chcesz rozpocząć karierę w branży Data Science, to koniecznie sprawdź program Bootcampu Data Science i odezwij się do nas. Odpowiemy na więcej nurtujących Cię pytań.

Powrót do bloga