· kodolamacz · 4 min

Data Science dla każdego - to jest możliwe!

Data Science to zawód, który trudno jednoznacznie z czymś skojarzyć. Jedno jest pewne - analiza danych dotyczy każdej dziedziny i pozwala m.in. na zwiększenie efektywności zarządzania przedsiębiorstwem. Data Scientistem może zostać każdy, bez względu na płeć. Dzięki licznym szkoleniom dostępnym na rynku zarówno kobiety jak i mężczyźni są w stanie tak samo szybko, przebranżowić się na badacza danych.

Analityka danych - podstawowe informacje

Data Science, czyli analityka danych to interdyscyplinarna dziedzina badań, która z roku na rok zyskuje na popularności. Wykorzystuje ona metody naukowe, algorytmy i procesy do wyodrębniania wartości z danych. Dane zbierane są m.in. z:

  • stron www,
  • czujników,
  • smartfonów,
  • komputerów.

Czemu służy wspomniana analiza danych? Pomaga odkrywać trendy oraz wyciągać wnioski na ich podstawie. To właśnie dzięki data science przedsiębiorcy tworzą nowe produkty dopasowane np. do oczekiwań klientów, czy rozszerzają swoją ofertę o innowacyjne rozwiązania.

Jestem kobietą. Jestem Data Scientistem!

Dawniej zawody dzieliły się na damskie i męskie. Rzadko kto wychodził poza ten schemat, bojąc się niechcianych komentarzy. Dziś praca w zawodzie typowo męskim (o ile taki rzeczywiście istnieje) dostępna jest również dla kobiet. Tym oto sposobem stanowiska ścisłe w dużej mierze zaczynają być piastowane przez kobiety.

Okazuje się, że kobiety w analizie danych świetnie się odnajdują, a dzięki licznym szkoleniom czy kursom w kilka miesięcy są w stanie poznać branżę Data Science od podszewki.

To, że analityka danych jest dla kobiet, potwierdzają badania przeprowadzone w 2019 roku przez Kodołamacza. Wynika z nich, że wśród kobiet zainteresowanych ofertą bootcampów, aż 62,4% wybiera Data Science. Liczba ta wciąż wzrasta.

Kobiety w Data Science - powody

Istnieje kilka powodów, dla których praca na stanowisku Data Science jest rekomendowana dla kobiet jak i mężczyzn. Przede wszystkim jest to przyszłościowy zawód. Wciąż brakuje specjalistów od analizy danych. Z jakich jeszcze powodów warto zostać Data Scientistem:

  1. Analityka danych to uniwersalna dziedzina nauki, skierowana zarówno do kobiet, jak i mężczyzn.
  2. Praca z danymi wymaga ciągłego rozwoju. Jest to ważny aspekt dla większości pracowników.
  3. Stanowisko Data Scientista pozwala na pracę zdalną, co doceniają szczególnie osoby wychowujące dzieci.
  4. Data Scientiści mogą otrzymać wysokie wynagrodzenie (rośnie ono wraz z rozwojem pracownika).
  5. Na rynku dostępne są szkolenia z Data Science, które pozwalają przyswoić wiedzę w szerokim zakresie.
  6. Pracodawcy wciąż poszukują analityków danych. Proces analizy informacji pozwala im lepiej zarządzać firmą, otwierać się na nowości i kolejne rynki.

Co ważne osoba pracująca w Data Science na co dzień współpracuje z całym zespołem, który składa się np. z analityka biznesowego, inżyniera danych, architekta IT czy programisty aplikacji. Wiedza każdego z członków danego działu jest potrzebna do zbudowania mocnej pozycji firmy.

Jak zacząć analizę danych?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy zaczyna analizę danych z zupełnie innego poziomu. Istnieją osoby, które miały wcześniej do czynienia, chociażby z podstawą programowania w szkole czy na studiach. Na bootcampy dotyczące Data Science decydują się również osoby, które wcześniej o analizie danych nie słyszały, jednak zdobyły podstawową wiedzę i chcą się dalej uczyć w tym zakresie.

Zatem od czego zacząć? Warto wiedzieć, że Internet, choć jest kopalnią wiedzy, zawiera nieuporządkowane informacje dotyczące analityki danych. Dlatego wbrew pozorom jest nieodpowiednią platformą do zdobywania informacji. Szczególnie jeśli uczymy się od podstaw. Najlepiej będzie, jeśli zapiszemy się specjalistyczny kurs dopasowany do poziomu naszej wiedzy. Przykładem takiego kursu jest Bootcamp Data Science organizowany przez Kodołamacza. Kompleksowo przygotowuje on do pracy na stanowisku Junior Data Science. Nauka trwa aż 420 godzin. Jest prowadzona online i kształci przede wszystkim umiejętności praktyczne. Każdy element zajęć prowadzi do rozwoju potrzebnych kompetencji.

Przed uczestnictwem w szkoleniu analizowany jest poziom wiedzy kursanta. Na podstawie zebranych danych organizatorzy określają, czy osoba pasuje do grupy docelowej spotkania. Plusem uczestnictwa w zorganizowanych warsztatach jest stawianie na zajęcia praktyczne, angażujące uczestników. System zajęć został tak opracowany, aby przerwy pomiędzy zajęciami pozwalały na swobodne powtórzenie zagadnień. Co więcej, zarówno w trakcie szkoleń, jak i po ich ukończeniu, otrzymujemy potrzebne do nauki materiały, a także wsparcie profesjonalistów. Tego nie zapewni wiedza z internetu.

Aby odnaleźć się w analizie danych znacznie szybciej, warto codziennie zrobić jedną rzecz w stronę bycia Data Scientistem. Trudno w codziennym życiu o wygospodarowanie dużej ilości czasu na analizę danych poza pracą, jednak tylko praktyka pozwala obyć się z wymarzonym stanowiskiem.

Nie należy się zastanawiać, czy analityka danych jest lepsza dla kobiet czy też mężczyzn. To zawód jak każdy inny, tylko wymagający skupienia i ciągłego rozwoju. Jest przyszłościowy, otwiera drogę do pokrewnych stanowisk pracy, gwarantuje dobre zarobki. Rynek jest otwarty na przedstawicieli obu płci. Wystarczą chęci i odwaga do podjęcia stosownych kroków.

Powrót do bloga