· mkardasz · 4 min

Czy humanista może odnieść sukces w branży IT?

Jako rekruter często mam kontakt z osobami, które chciałyby się przebranżowić, jednak w myślach biją się z szeregiem wątpliwości – Czy to, aby na pewno odpowiedni moment? Czy nie jest za późno? Co powinienem zrobić, aby znaleźć się w wybranej przeze mnie branży? Ile czasu i pieniędzy będzie kosztowała mnie taka decyzja? No i wreszcie – czy mi się uda?

Coraz więcej osób w Polsce, wcześniej zupełnie niezwiązanych z branżą IT, zaczyna spoglądać w tym kierunku. Nie jest to nic dziwnego – w końcu ten sektor jest jednym z najlepiej opłacanych i najbardziej perspektywicznych. Niezmiennie szacuje się, że na polskim rynku IT brakuje 50 tysięcy specjalistów.

Działania zamiast wątpliwości

W związku z powyższym, czy odpowiedź na tytułowe pytanie jest twierdząca? Jak najbardziej. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wkroczeniu do świata IT, z którym wcześniej nie miałeś zbyt wiele wspólnego, powinieneś potrafić odpowiedzieć na poniższe pytania:

W jakim kierunku chcę się przebranżowić?

Postanowiłeś/-aś zostać programistą, nie posiadając wykształcenia akademickiego oraz wcześniejszego doświadczenia? To oznacza, że czeka Cię dużo nauki oraz samozaparcia. Zanim zapiszesz się na wielomiesięczny specjalistyczny kurs, zrób własne rozeznanie – sieć przyjdzie z pomocą w temacie podstawowych źródeł wiedzy, forów dla początkujących, książek, od których należy zacząć swoją przygodę z programowaniem. Kluczowy będzie oczywiście wybór języka programowania, od którego rozpoczniesz naukę. Możesz zacząć od Pythona. Polecam również rozmowę z osobą, która już zawodowo zajmuje się kodowaniem – niewykluczone, że po takim spotkaniu okaże się, że Twoje wyobrażenie o pracy programisty było zupełnie inne niż rzeczywistość. Rekrutacja na kursy Kodołamacza obejmuje rozmowę z osobą merytoryczną, najczęściej programistą. Jest ona niezobowiązująca, a trener na pewno doradzi czy kurs w danej technologii jest dobrym wyborem.

Zawodowa ścieżka programisty to oczywiście nie jedyna droga do branży IT, która jest bardzo szeroka. W niejednej firmie „kuźniami talentów” nazywane są działy Helpdesku/Customer service, które zajmują się rozwiązywaniem problemów klientów wewnętrznych i zewnętrznych. Wiele takich stanowisk ma stosunkowo niski „próg wejścia” - nie wymaga wykształcenia technicznego od kandydata, który dołączając do firmy otrzymuje szansę nauki już wewnątrz organizacji. Znam wiele przypadków karier osób rozpoczynających pracę na Helpdesku, które nie mając wykształcenia technicznego, świetnie odnalazły się później na stanowiskach związanych z zarządzaniem projektami czy UX/UI.

Jakie działania należy podjąć?

Załóżmy, że wybrałeś/-aś już sobie konkretne drzwi (czyli konkretny obszar/stanowisko), którymi będziesz chciał/-a wejść do świata IT. W takim razie potrzebujemy jeszcze klucza, aby móc je otworzyć. Kluczem będzie nic innego jak Twoja wiedza i umiejętności, którymi musisz przekonać do siebie swojego przyszłego pracodawcę. Skupmy się na 4 poniższych obszarach:

1

  • Projekty Akademickie - Jeśli wciąż studiujesz, już na tym etapie zastanów się czy angażowanie się w konkretne projekty nie będą dla Ciebie wartością dodaną przy ubieganiu się o swoją pierwszą pracę w IT. Przykładowo, studiując na kierunku Zarządzanie - tworzenie oraz budowanie własnego projektu, nabywanie certyfikatów potwierdzających zarządzanie projektami już na poziomie studiów, poznawanie i wykorzystywanie metodologii zwinnych przy realizacji projektów akademickich lub prac dyplomowych – to wszystko może przybliżać Cię do pierwszej pracy związanej z obszarem Project Management w IT.

  • Nowy zakres obowiązków w pracy – Zmiana pracodawcy nie zawsze jest konieczna, jeśli chcemy rozwijać się w danym obszarze. Często umożliwia nam to nasza obecna firma, stosując wobec pracowników tzw. awanse poziome, tak jak wspomniany już wcześniej rozwój pracownika helpdesku np. w stronę obszaru UX/UI lub Project Management. Zorientujmy się czy w naszej firmie jest dział, który interesowałby nas pod kątem rozwojowym i jakie kroki musielibyśmy podjąć, aby zostać jego członkiem.

  • Kursy on-line, webinary, konferencje – Wykorzystaj wszelkie dostępne źródła informacji, aby powiększać swoją wiedzę w interesującym Cię obszarze. Chcesz iść w kierunku Project Managementu? Wyszukaj ciekawe kursy on-line, znajdź wartościowe treningi i materiały na YouTube, śledź branżowe wydarzenia i konferencje. Jest wyraźna różnica między aspirującym kandydatem, który ukończy jeden specjalistyczny kurs a takim, który „żyje” danym tematem poprzez ciągłe poszerzanie swojej wiedzy.

  • Studia, dedykowane bootcampy – Kompleksowe poszerzanie Twojej wiedzy w interesującym Cię kierunku. Z reguły program standardowych studiów inżynierskich, ze względu na ich czas trwania, jest bardziej rozbudowany i szeroki, jednak oferta studiów podyplomowych z roku na rok staje się coraz bardziej specjalistyczna i nakierowana na potrzeby rynku (np. studia podyplomowe w pełni dedykowane tematyce Big Data). Bootcampy to z kolei zajęcia, które są w pełni na kierowane na praktyczne ćwiczenia specjalistyczne z danego obszaru (np. Bootcamp Data Science Kodołamacza)

Podsumowując:

Czy ukończony specjalistyczny kurs/bootcamp gwarantuje znalezienie pracy w IT? NIE Jednak, jako jedno z podjętych przez Ciebie działań, przybliży Cię do celu.

Czy muszę nauczyć się programować, aby znaleźć pracę w IT? NIE Jest wiele innych ścieżek – Technical Support, Project Management, UX/UI, Scrum Master, Tester Manualny.

Czy Humanista w IT ma rację bytu? TAK! Musisz jednak podejść do kompleksowo – wybrać kierunek, który Cię interesuje i podjąć odpowiednie działania.

Powrót do bloga