· kodolamacz · 3 min

Niezwykłe fakty o zarobkach kobiet w IT – nie strać okazji na sukces zawodowy!

Na rynku pracy trwa walka o talenty. Wiele firm otwarcie deklaruje, że ma problem z dotarciem do właściwych kandydatów z kompetencjami technicznymi. Tymczasem zgodnie z raportem płacowym z 2018 roku opracowanym przez Hays Poland aż 54% ankietowanych pracowników nie jest zadowolonych z poziomu obecnych zarobków. Jaki wniosek można z tego wyciągnąć? Czy atrakcyjna płaca zarezerwowana jest tylko dla absolwentów uczelni technicznych? To jedynie stereotyp. Również krzywdzące jest stwierdzenie, że branża IT jest trudno dostępna dla kobiet. Za chwilę przekonasz się jak łatwo rozprawimy się z tymi mitami i jakie masz szansę na poprawę sytuacji finansowej.

Nie potrzebujesz studiów informatycznych, by zarabiać na programowaniu

Jak wynika z raportu Kobiety w IT Fundacji Carrots, jedynie 48% kobiet pracujących w IT studiowało kierunki ścisłe, z czego 76% z nich wybrało informatykę. Oznacza to, że rynek jest otwarty na osoby bez wykształcenia kierunkowego, jeśli tylko dysponują wiedzą i umiejętnościami pożądanymi przez daną firmę i są gotowe na dalszy rozwój. Co zrobić, by pracodawca dał Ci szansę i rozważył Twoją kandydaturę na stanowisko programisty juniora? Bardzo często wystarczy ukończyć studia podyplomowe lub np. specjalistyczny kurs programowania w języku JAVA.

„Za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj” – Karen Lamb

Chcesz zarabiać dużo więcej niż dotychczas? W dziedzinie, w której się specjalizujesz, ciężko Ci to osiągnąć? Porzuć ograniczające przekonanie, że jest już za późno na przekwalifikowanie. Niezależnie od tego, czy jesteś świeżo po studiach i masz 25 lat, czy zdobyłeś doświadczenie w innej dziedzinie, i jesteś już po 30 roku życia, to zawsze jest czas na zmianę zawodową. Badania pokazują, że aż ¾ kobiet zatrudnionych w IT pracowało wcześniej poza branżą, średnio przez około 4 lata.

Poziom wynagrodzenia jest satysfakcjonujący i możesz go systematycznie podnosić

Niewątpliwym atutem pracy w IT są zarobki, które są zdecydowanie wyższe niż w wielu innych branżach. Co prawda duże znaczenie ma lokalizacja, technologia i poziom doświadczenia, dlatego wynagrodzenie jest zróżnicowane, a jednocześnie trudno mówić o jego limicie. Jak wykazał raport Fundacji Carrots, blisko 40% kobiet z regionu centralnego (województwo mazowieckie i łódzkie) zarabia ponad 5000 zł netto, a więcej niż 11% ponad 8000 zł netto.

Pracodawcy stwarzają pracownikom IT warunki do rozwoju, oferując dodatkowe szkolenia, które umożliwiają awanse wewnętrzne. Nie wierz w mit, że kobiety pracujące w IT nie programują i zajmują wyłącznie niższe stanowiska. Około 40% z nich pracuje na stanowisku specjalisty, a 9,5% na stanowisku starszego specjalisty. Dla porównania w innych branżach jest to odpowiednio 33% i 9,3%. Co więcej, 63% kobiet zatrudnionych w IT zajmuje się rozwojem oprogramowania.

Masz szansę na duże pieniądze bez korporacyjnych szpilek

Wiesz, jaka jest kolejna zaleta pracy w IT? Możesz zarabiać dużo, a jednocześnie pracować z dowolnego miejsca na ziemi. Jeśli specjalizujesz się w programowaniu, dużo łatwiej jest uniknąć korporacyjnego ciśnienia, osiedlić się tam, gdzie utrzymanie jest tańsze, a jednocześnie być zatrudnionym w firmie, która ma swoją siedzibę w Warszawie lub Poznaniu, a może nawet poza granicami Polski.

Obecnie jednym z najbardziej pożądanych rozwiązań, jakie może zaoferować firma, jest właśnie możliwość pracy zdalnej – według Hays Poland takiej odpowiedzi udzieliło aż 68% pracowników. Bardzo duże znaczenie mają też elastyczne godziny pracy (65% badanych). Zwolenniczkami takiego stylu zatrudnienia przede wszystkim są kobiety, które posiadają dzieci, a sztywne reguły i godziny pracy utrudniają im pogodzenie obowiązków zawodowych i rodzinnych. Nie bez powodu aż 80% kobiet pracujących w branży programistycznej ceni możliwość wykonywania zadań służbowych z dowolnego miejsca i o dowolnej porze (raport Fundacji Carrots).

Powrót do bloga