· owojtkowska · 4 min

Sztuczna Inteligencja w służbie kobietom

Czy rynek IT ma do zaoferowania kobietom coś oprócz zmagania się z niesprawiedliwym traktowaniem, nierównymi płacami i walką ze stereotypami? Zwykle gdy natrafiamy na artykuł poświęcony kobietom w IT nie jest on szczególnie optymistyczny – wymienione wyżej kwestie to tylko niektóre problemy, z którymi borykamy się na co dzień w tej branży. Dzień kobiet jest jednak wspaniałą okazją do przyjrzenia się korzyściom jakie Big Data i Sztuczna Inteligencja dostarczają kobietom. Spójrzmy zatem na kilka aplikacji i rozwiązań dedykowanych specjalnie dla kobiet, w tym rozwiązań wykorzystujących data science, których prawdopodobnie nie znacie, a jednak pozytywnie zmieniają los kobiet na świecie.

i-Cut

Jedną z aplikacji, stworzoną dla kobiet przez kobiety jest i-Cut. Jest ona o tyle ciekawa, że stworzyło ją pięć nastolatek z Kenii. Postanowiły one zmierzyć się z problemem, który wg raportu UNICEF dotyka 200 milionów dziewczynek w 30 krajach. W Kenii co czwarta kobieta została poddana tej okrutnej praktyce. Mowa o obrzezaniu kobiet. Choć jest to proceder w tym kraju nielegalny, jest wciąż praktykowany ze względów kulturowych, a nierzadko stanowi też warunek wstępny do zawarcia małżeństwa. Aplikacja posiada 3 główne opcje „help”, „rescue” i „report”, pozwalając szukać natychmiastowej pomocy, znaleźć centrum, które pomoże w przypadku doświadczenia okaleczenia czy zawiadomić kenijskie służby o takiej próbie. Rozwiązanie nie opiera się wprawdzie na wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji, ale myślę, że zasługuje na uwagę z uwagi na jej twórczynie.

i-Cut Źródło: https://twitter.com/technovation/status/882725821923897346/photo/1

Sawdhaan

Kolejną aplikacją poświęconą bezpieczeństwu kobiet jest Sawdhaan. To aplikacja stworzona w Indiach, najniebezpieczniejszym kraju dla kobiet wg raportu Thomson Reuters Foundation. Wykorzystuje ona algorytmy sztucznej inteligencji, które na podstawie m.in. poziomu bezpieczeństwa w danym terenie, ilości przechodniów w ciągu dnia oraz ilości raportowanych przestępstw przeciwko kobietom, dobiera najbezpieczniejszą drogę do celu. Większość tego typu aplikacji dostępnych na rynku bazuje na informacji zwrotnej od użytkowników. Sawdhaan dzięki wykorzystaniu data science zmniejsza słaby punkt jakim jest użytkownik i pozwala podejmować decyzje oparte na bardziej rzetelnych danych.

Sawdhaan Źródło: https://www.triptaptoe.com/getaways/old-delhi

Mobile Midwife & Client Data

Inną specyficznie-kobiecą kwestią jest ciąża. I tutaj mamy coś, co poprawia los wielu kobiet. Ciekawym rozwiązaniem wykorzystującym big data jest aplikacja Mobile Midwife, wykorzystywana m.in. w Ghanie. Jej celem jest rzetelne informowanie kobiet w ciąży i świeżo upieczonych mam odnośnie objawów, które mogą mieć na różnych etapach ciąży a także na temat żywienia i higieny. Aplikacja przypomina im też o zbliżających się wizytach u lekarza. Druga aplikacja, zaprojektowana w ramach tego rozwiązania to Client Data. Umożliwia ona pielęgniarkom przesyłanie dokumentacji pacjenta do scentralizowanej bazy danych, co ma usprawnić służbom medycznym opiekę nad kobietą w ciąży. Jest to z pewnością niezwykle użyteczne wykorzystanie wielkich zbiorów danych na tym kontynencie.

Midwife Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=USRvTsPwihg

Nie tylko kraje rozwijające się mają się czym pochwalić w kwestii dbałości o zdrowie kobiet w ciąży. W grudniu zeszłego roku Pensylvania State University ogłosił, że opracowana została nowa metoda wczesnej diagnozy możliwych komplikacji poporodowych poprzez analizę łożyska. Wykorzystywane w tym celu są sieci neuronowe oraz komputerowe rozpoznawanie obrazu (Image Recognition). Jest to prawdopodobnie pierwszy system kompleksowej, automatycznej analizy łożyska. Jego analiza po porodzie nie jest szeroko rozpowszechniona, to badanie jest kluczowym pierwszym krokiem w tworzeniu dużych zbiorów danych, jakie informacje możemy wyciągnąć na ten temat. Zamiast oddawać fragment tkanki do badania patologicznego, możliwe będzie, aby dzięki analizie danych lekarz posiadał więcej informacji tuż po porodzie, co pozwoli podjąć skuteczną i świadomą decyzję dotyczącą opieki nad matką i dzieckiem.

Babyborn

Te aplikacje to tylko niektóre rozwiązania machine learning zaprojektowane z myślą wyłącznie o kobietach. Poza nimi możemy znaleźć aplikacje do monitorowania cyklu menstruacyjnego (również wykorzystujące AI) czy pomocne przy przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Niestety nie brak jest też kontrowersji z nimi związanych, jak np. sprzedawanie intymnych danych dotyczących użytkowniczek aplikacji do serwisów społecznościowych. Te kontrowersje sprawiają, że rynek IT tym bardziej potrzebuje kobiet, aby ich perspektywa i problemy były zauważalne, a jednocześnie traktowane z poszanowaniem i troską. Kwestie bezpieczeństwa oraz zagrożenia zdrowotne połowy populacji nie mogą być lekceważone przez brak rozwiązań prawnych czy brak usług i narzędzi do poprawy sytuacji. Mam nadzieję, że sytuacja będzie zmieniać się na korzyść kobiet – coraz więcej nas będzie pracować w tej branży oraz posiadać kompetencje technologiczne, przez co powstawać będzie coraz więcej rozwiązań odpowiadających na nasze potrzeby. Dziewczyny, do dzieła!

Powrót do bloga