· kodolamacz · 3 min

Cała prawda o zarobkach Juniora

O tym, jakie wyzwania stoją przed programistą i jak wyglądają kolejne szczeble rozwoju zawodowego początkującego developera, pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu. Dlatego jeżeli interesuje Cię branża IT, a w szczególności programowanie, koniecznie przeczytaj te wpisy: Czego się uczyć by zostać zawodowym programistą? Junior dziś - senior jutro. W dzisiejszym poście opowiemy Wam nieco więcej o zarobkach początkującego programisty.

Rozwój rynku, a zarobki w branży.

Nie od dziś wiadomo, że obszar IT rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Wraz z rozwojem rynku rośnie również zapotrzebowanie na pracowników. Doświadczonych kandydatów jest mniej niż skierowanych do nich ofert pracy, dlatego też, mogą oni pozwolić sobie na stawianie wysokich wymagań pracodawcom, w tym również tych finansowych. Sytuacja ta nie pozostaje bez wpływu na cały rynek technologii informatycznych. Jak podaje Antal w swoim Raporcie Płacowym, „Wskaźnik (wynagrodzeń) wykazał wzrost o 16% względem roku 2016. Nie mniej jednak, gdybyśmy wyszczególnili najgorętsze obszary takie, jak software development, wzrost płac wśród osób z doświadczeniem zawodowym pomiędzy 1-5 lat osiągnąłby poziom nawet 50%.” Co więcej ten wzrastający trend, będzie utrzymywał się w kolejnych latach.

Ile zarabia junior developer?

Odpwiedź brzmi: to zależy. Przede wszystkim nie jest łatwo określić widełki płac na juniorskich stanowiskach. W ostatnim raporcie dotyczącym wynagrodzeń, nofluffjobs.com nie podało średnich zarobków programistów znajdujących się na początku swojej drogi zawodowej, z powodu zbyt małej ilości ogłoszeń na to stanowisko dostępnych na portalu. Faktycznie, liczba ogłoszeń skierowanych do junior developerów jest niższa niż ofert na wyższe stanowiska. Żeby jednak ułatwić Wam poszukiwania, postanowiliśmy przejrzeć ogłoszenia na największych portalach z ogłoszeniami o pracę oraz facebookowych grupach, zrzeszających programistów.

Co udało nam się ustalić? Po pierwsze to, że w przypadku ogłoszeń pojawiających się na portalach takich jak pracuj.pl, rzadko kiedy umieszczana jest informacja o zarobkach. Nieco chętniej takich informacji udzielają rekruterzy wrzucający ogłoszenie na grupy w social mediach. Po drugie, widełki podawane zarówno przez headhunterów na portalach społecznościowych, jak i te pojawiające się na stronach z ogłoszeniami o pracę zazwyczaj oscylują w granicy 4 000 – 6 000 złotych brutto. Wspomniany wcześniej nofluffjobs.com w jednym ze swoich wpisów na blogu podaje, że mediana zarobków pracowników na stanowiskach juniorskich back - end’u wynosiła 4 500 złotych brutto, a pracowników front - end’u czy fullstack ukształtowała się na poziomie 4 000 złotych brutto.

Ile pieniędzy wpłynie na konto juniora?

Ile rzeczywiście wpłynie na Wasze konto? I znów - to zależy… Zależy przede wszystkim od formy zatrudnienia. Inne będą zarobki osoby zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę, zlecenie, dzieło, a jeszcze inne, gdy prowadzicie działalność gospodarczą i wystawicie pracodawcy fakturę za wykonaną pracę. Ta zasada co prawda jest niezależna od branży, ale warto jednak wspomnieć, że programiści w porównaniu do innych sektorów rynku, mają większą elastyczność, co do wyboru formy zatrudnienia.

O ile wyliczenie wartości netto pensji w przypadku umowy o pracę, czy umów cywilnoprawnych jest dosyć łatwe i wystarczy do tego prosty, internetowy kalkulator wynagrodzeń, to sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku zatrudnienia B2B. Mediana miesięcznych zarobków pracowników branży IT w pierwszym kwartale 2018 roku, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę była o 1 000 złotych niższa niż w przypadku samozatrudnienia.

Decydując się na tę formę zatrudnienia pamiętajcie o tym, że to na Was będzie spoczywał obowiązek odprowadzania składek i podatków np. ZUS czy podatek dochodowy. Do kosztów prowadzenia działalności mogą dojść jeszcze wydatki na księgowość czy ewentualne straty z nieodpłatnych urlopów.

Zawód programisty jest postrzegany jako jeden z najlepiej płatnych. I słusznie. Pamiętajcie jednak, że wysokie wynagordzenie przychodzi z czasem. I doświadczeniem.

Powrót do bloga