· kodolamacz · 5 min

Czy kursy zdalne mogą być efektywne?

Jeszcze kilka lat temu praca w trybie zdalnym budziła kontrowersje. Kojarzona była wyłącznie z freelancerami oraz spadkiem wydajności pracownika. Dziś online możemy nie tylko pracować, ale też się uczyć. Do dyspozycji mamy zdalne studia, szkolenia, kursy czy zdalne bootcampy. Dlaczego warto się na nie zdecydować?

Zalety nauczania zdalnego

Nauka w trybie online dla niektórych jest nowością. Przyzwyczajeni do tradycyjnego systemu szkolnictwa nie wyobrażamy sobie edukacji w domu, a co dopiero bez książek. Kursy zdalne niosą jednak wiele korzyści. Przede wszystkim nie musimy wychodzić z domu. Zaoszczędzimy w ten sposób czas oraz pieniądze. Minuty czy godziny poświęcone na dojazd w miejsce szkolenia możemy przeznaczyć na sen. Wyspani będziemy bardziej produktywni. Z kolei pieniądze zaoszczędzone na paliwie czy biletach na komunikację miejską, możemy przeznaczyć na dalszy rozwój.

Jakie jeszcze plusy ma nauczanie zdalne?

 1. Tryb zdalny pozwala nam na pracę w dowolnym miejscu i często w dowolnym czasie (chyba że uczymy się pod okiem mentora w określonym przez niego terminie).
 2. Czujemy się swobodniej i bardziej komfortowo w znanej sobie przestrzeni, możemy skupić się wyłącznie na przyswajaniu wiedzy.
 3. Uczymy się wyłączenie tego, czego chcemy, na przykład bootcamp skupia się głównie na praktyce, a nie ogólnej teorii, więc możemy być pewni, że nabędziemy na nim wiele nowych umiejętności, które będziemy mogli wykorzystywać w późniejszej pracy.
 4. Przed kursem możemy zapoznać się ze szczegółowym programem nauczania, dzięki czemu z góry znamy treści, których będziemy się uczyć. Wiemy, w co inwestujemy.
 5. Możemy wziąć udział w kursie ze znajomym lub członkiem zespołu, który mieszka lub pracuje na drugim końcu świata. Odległość nie ma znaczenia, a rywalizacja może być motywująca.
 6. Ucząc się z domu, możemy np. swobodnie odbierać przesyłkę od kuriera. Przyjemne z pożytecznym!

Kursy i bootcampy zdalne dla każdego będą miały inną wartość. Jedno jest pewne - mają wiele zalet, które przemawiają za ich wyborem. Szczególnie w obecnych czasach, gdy większość szkoleń stacjonarnych jest odwołana. Przerwa w ich realizacji jest dopuszczalna, w naszym rozwoju niekoniecznie. W końcu, jeśli stoimy w miejscu, cofamy się.

Dla kogo kursy i bootcampy zdalne?

Trudno jednoznacznie określić, kto powinien zdecydować się na nauczanie zdalne. Jest ono świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą się jeszcze czegoś nauczyć, ale ze względu na codzienne obowiązki, nie mogą zapisać się na pochłaniające czas studia. Kursy zdalne sprawdzą się również u osób, które:

 • chcą zaoszczędzić czas oraz pieniądze,
 • stawiają na praktykę,
 • mają określony kierunek rozwoju,
 • lepiej czują się w przestrzeni domowej,
 • muszą zostać z dziećmi w domu,
 • mieszkają w miejscu, gdzie wybrany kurs jest niedostępny stacjonarnie,
 • lubią pracować w piżamie.

Kursy zdalne nie sprawdzą się u osób, które źle gospodarują czasem. Niektórym osobom trudno jest się zmobilizować, wstać o określonej godzinie czy wykonać dane zadanie w terminie. Aby nauka z domu była owocna, wymaga zaangażowania.

Poznaj zdalny bootcamp Data Science

W związku z tym, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów IT oraz miłośników danych, warto zainteresować się kursami o tej tematyce. Jedną z dostępnych na rynku propozycji jest bootcamp Data Science oferowany przez Kodołamacza, należącego do Grupy Sages.

To kompleksowy kurs przygotowujący do pracy na stanowisku Junior Data Scientist. Program kursu odpowiada na wszelkie potrzeby rynkowe. Skierowany jest do osób, które dopiero zaczynają przygodę z analizą danych oraz tych, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności. Przed przystąpieniem do kursu każdy zainteresowany przechodzi test sprawdzający logiczne myślenie, następnie rozmowę z trenerem. Na ich podstawie określana jest grupa docelowa o podobnym poziomie wiedzy.

Kurs Data Science to 256 godzin na żywo z trenerem oraz liczne godziny samodzielnej pracy. Bez obaw! Czasu na powtórzenie materiału pomiędzy kolejnymi lekcjami w tygodniu jest sporo. Uczestnicy bootcampu pracują w specjalnie utworzonym kanale na Slacku (platformie do współpracy online). Wszystko po to, aby komunikacja z grupą oraz trenerem była łatwa.

Czym charakteryzuje się kurs Data Science online?

 • odbywa się zarówno w trybie tygodniowym, jak i weekendowym (9:00-17:00),
 • zajęcia są nagrywane, a dostęp do nagrań jest przyznawany każdemu uczestnikowi danej grupy,
 • każdy uczestnik otrzymuje materiały do samodzielnej nauki w domu,
 • platforma do pracy wykorzystuje dźwięk, obraz z kamery, pozwala także na udostępnianie ekranu komputera uczestników i trenera,
 • zajęcia mają charakter warsztatowy (praktyka przeważa nad teorią, uczestnicy kursu pracują na swoich komputerach),
 • przygotowuje do pracy na potrzebnych stanowiskach,
 • jego ukończenie zwiększa wartość na rynku pracy.

Kurs zdalny Data Science składa się z 9 modułów. Są one szczegółowo omówione na stronie organizatora przedsięwzięcia. Ich wcześniejsza analiza pozwoli podjąć decyzję, czy kurs rzeczywiście jest dla nas. O tym przekonamy już podczas rekrutacji. Czy bootcamp w formie zdalnej przypadł do gustu uczestnikom? Z całą pewnością możemy stwierdzić, że tak. Dowodem tego są pozytywne opinie naszych uczestników. Oto jedna z nich:

“W pierwszej kolejności chciałem bardzo podziękować za formę online. Jestem obecnie w Niemczech i najprawdopodobniej zostanę tu kilka tygodni/miesięcy. Gdyby nie forma online musiałbym zawiesić uczestnictwo w kursie.”

Warto zaznaczyć, że profesjonalne kursy online weryfikują na koniec wiedzę ich uczestników. W przypadku Bootcampu Data Science każdy przyszły Data Scientist musi wykazać zdobytą wiedzę i umiejętności. Zadaniem uczestników jest wykonanie projektu końcowego. Stanowi on wizytówkę nabytych kompetencji. Tylko one pozwolą się odnaleźć w świecie pełnym technologii i przemysłu.

Zobacz porównanie trybu zdalnego bootcampu Data Science z trybem zdalnym: 1

Co zrobić, aby nauczanie zdalne było efektywne?

Kursy i bootcampy zdalne mogą być problematyczne dla osób, które dopiero niedawno zaczęły przygodę z pracą online. O czym zatem warto pamiętać, aby nauczanie przez internet przyniosło zamierzony efekt? Oto kilka wskazówek:

 1. Ustalmy stałe godziny nauki, aby wyrobić sobie nawyk. W przypadku kursów, które mają ustalony czas pracy, należy jedynie dostosować do niego resztę obowiązków.
 2. Regularnie weryfikujmy swoje umiejętności, wykonując zadania i podnosząc sobie poprzeczkę.
 3. Uczmy się w czystej przestrzeni, która nie będzie nas rozpraszała.
 4. Zapiszmy się na kurs razem z naszym bliskim lub znajomym, abyśmy się wzajemnie motywowali.

Nauczanie zdalne będzie efektywne przede wszystkim wtedy, jeśli wybierzemy rzetelny i wiarygodny kurs. Warto wcześniej poznać nie tylko poruszanie podczas niego zagadnienia, ale także trenerów, którzy będą nas uczyć. Tylko sprawdzona inwestycja ma sens. Sprawdź program bootcampu Data Science, w formie zdalnej, który organizujemy od 2007 roku. Do tej pory odbyło się już 19 edycji bootcampu, a spod naszych skrzydeł wyszło ponad 200 absolwentów, gotowych by rozpocząć karierę w branży Data Science.

Powrót do bloga