· kodolamacz · 4 min

Rola HR w przejściu z kursu IT na rynek pracy

Współczesny rynek pracy, a zwłaszcza obszar IT, jest niezwykle konkurencyjny. Wejście do dynamicznie rozwijającej się branży może być wyzwaniem szczególnie dla osób dopiero rozpoczynających swoją drogę zawodową. Zrozumienie procesu rekrutacji, identyfikacja odpowiednich ofert pracy oraz skuteczne promowanie swoich umiejętności, to kluczowe aspekty, które mogą stanowić trudność dla nowicjuszy.

Przed takimi wyzwaniami stają nieraz absolwenci naszych kursów m.in. AI & Data Science oraz Analityka danych.

Wsparcie HR jako ważny aspekt kursów IT

Wspieranie uczestników naszych kursów IT w procesie wkroczenia na rynek pracy jest jednym z kluczowych elementów sukcesu. Jako organizator bootcampów, dajemy uczestnikom możliwość skorzystania z profesjonalnego wsparcia w zakresie rekrutacji. Mogą oni skorzystać z dodatkowych zajęć z rekruterem, podczas których poruszane są m.in. poniższe kwestie:

  • Jak tworzyć efektywne CV pod branżę IT i np. obszar Data Science?
  • Gdzie i jak szukać pracy? Jak wygląda rynek pracy IT w Polsce?
  • Jak przygotować się do rekrutacji?
  • Jak odpowiadać na trudne pytania podczas rozmów?
  • Jak stworzyć efektywny profil na LinkedIn?

Wsparcie eksperta HR zapewnia uczestnikom dostęp do najnowszych trendów i praktyk na rynku pracy, dzięki czemu mogą oni lepiej przygotować się do wymagań pracodawców. Zyskują lepsze zrozumienie całego procesu rekrutacji, co pozwala im skuteczniej aplikować na wybrane stanowiska i przygotowywać się do rozmów kwalifikacyjnych. Stała informacja zwrotna i coaching pomagają budować im pewność siebie, szczególnie w kontekście rozmów kwalifikacyjnych, czy prezentacji własnych umiejętności.

Bardzo wartościowym elementem wspierania uczestników naszych kursów są indywidualne konsultacje przygotowujące do rozmów rekrutacyjnych. To szansa zadania pytań dotyczących rekrutacji, kierunku rozwoju lub zmiany własnej kariery zawodowej. Uczestnicy otrzymują konkretne porady, strategie, jak skutecznie odpowiadać na pytania rekrutacyjne, prezentować swoje mocne strony, a także w jaki sposób radzić sobie z trudnymi sytuacjami podczas spotkania. Indywidualne konsultacje to również możliwość na zadanie pytań dotyczących budowy swojego CV, czy zapisu poszczególnych sekcji. Konsultacje obejmują też wsparcie w tworzeniu spójnych, przejrzystych i atrakcyjnych profili, które wyróżnią się na tle innych kandydatów.

Webinar jako działanie wspierające uczestników w rekrutacji

Aby zapewnić naszym uczestnikom jak najlepsze wsparcie w zakresie HR, podejmujemy także dodatkowe działania, które są możliwe m.in. dzięki współpracy z naszym partnerem Experis – organizacją znaną z profesjonalnych usług rekrutacyjnych, która nie tylko znajduje odpowiednich pracowników dla firm, ale również wspiera kandydatów na rynku pracy. Experis regularnie monitoruje oraz analizuje zmiany zachodzące na rynku pracy, a także jego potrzeby. Dzięki temu Experis dostarcza najświeższych informacji na temat aktualnie poszukiwanych umiejętności, trendów rekrutacyjnych, czy perspektyw zawodowych w różnych sektorach.

Ubiegły rok był czasem wyzwań dla polskiego sektora IT, który zmagał się z licznymi trudnościami, takimi jak wysoka inflacja czy napięcia geopolityczne, co skutkowało redukcją zespołów oraz zamrożeniem części procesów rekrutacyjnych. Firmy technologiczne były zmuszone do ograniczenia inwestycji, koncentrując się na generowaniu zysków z wcześniejszych projektów, a także optymalizacji zasobów. W 2024 roku prognozuje się stabilizację rynku z lekkim wzrostem zatrudnienia, zwłaszcza w sektorach kontynuujących rozwój najnowszych technologii. Kluczowe będzie również efektywne wdrażanie AI i ocena produktywności pracowników pod kątem ich rzeczywistego wkładu w organizację. Nowe rekrutacje będą starannie planowane, z naciskiem na automatyzację zadań przy użyciu narzędzi sztucznej inteligencji oraz przekwalifikowanie istniejącej kadry, czyli reskilling. Spowolniony wzrost wynagrodzeń, a także rosnące wymagania dotyczące praktycznej znajomości AI wskazują, że rynek IT w najbliższym czasie nie będzie bardziej przystępny dla nowicjuszy – podsumowuje Justyna Gościewska - Talent Acquisition Expert w Experis.

Przykładem współpracy Kodołamacza i Experis jest organizowany wspólnie webinar, poświęcony kluczowym aspektom rozpoczęcia kariery w branży IT. Przygotowaliśmy dla uczestników kursu AI & Data Science pełną gamę praktycznych wskazówek dotyczących poszukiwania pierwszej pracy w sektorze technologicznym w Polsce. Dzięki doświadczeniu rekruterów z firmy Experis webinar dostarcza kompleksowych informacji na tematy tj.:

  • Rynek pracy IT w Polsce: Aktualne trendy i możliwości zawodowe w dynamicznie rozwijającej się branży IT na polskim rynku.
  • Sposoby skutecznego poszukiwania pracy: Różnorodne strategie oraz narzędzia, które pomagają znaleźć pierwszą pracę w IT, w tym bezpośrednie aplikacje, czy wykorzystanie sieci kontaktów.
  • Wykorzystanie LinkedIn do poszukiwania pracy.
  • Wyszukiwanie osób zajmujących się rekrutacją: Praktyczne wskazówki na temat tego, jak wyszukiwać i identyfikować osoby odpowiedzialne za rekrutację w firmach IT, używając odpowiednich słów kluczowych oraz filtrów wyszukiwania na LinkedIn.
  • Wiadomości do rekrutera: Sugestie dotyczące pisania wiadomości do rekruterów na LinkedIn, obejmujące spersonalizowanie wiadomości, wyrażenie zainteresowania konkretną ofertą pracy oraz podkreślenie swoich umiejętności i osiągnięć.

Wsparcie uczestników kursów w zakresie HR, w tym webinar we współpracy z Experis, są niezwykle istotne dla ich sukcesu zawodowego. Takie inicjatywy dostarczają cennej wiedzy, praktycznych wskazówek i motywacji, co znacząco zwiększa ich szanse na osiągnięcie sukcesu na rynku pracy. Dzięki dostępowi do najlepszych ekspertów, elastycznym formom nauki, a także możliwości interaktywnej wymiany doświadczeń, uczestnicy są lepiej przygotowani do podejmowania wyzwań zawodowych oraz co najważniejsze, rozwoju kariery jako Data Scientist czy Data Analyst.

Udostępnij:
Powrót do bloga