· ppalej · 6 min

Programista vs analityk danych w Pythonie - co wybrać?

Istnieje wiele języków programowania i co jakiś czas pojawiają się kolejne. U osób, które myślą o wejściu do branży IT i są na początku swojej drogi, może pojawić się uzasadnione pytanie – od jakiego języka należy zacząć, żeby zapewnić sobie na starcie maksymalne szanse na udaną karierę programisty?

Przede wszystkim należy pamiętać, że na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Jednak wybór wcale nie musi być losowy! Jednym z wyznaczników tego, od jakiego języka warto zacząć przygodę z programowaniem, jest słynny indeks TIOBE – ranking popularności poszczególnych języków, który pokazuje jakim zainteresowaniem cieszą się one wraz z upływem czasu. Wystarczy rzut oka na wykres udostępniony przez organizację TIOBE Software B.V. by dowiedzieć się jaki język w ciągu ostatnich kilku lat najszybciej rośnie pod względem udziału w projektach IT – jest to Python. W tym artykule postaram się wytłumaczyć, skąd bierze się tak duże zainteresowanie tym językiem w ostatnich latach oraz podpowiem, czy będzie on dobrym wyborem dla Ciebie.

Ilustracja1

Czy warto zacząć od Pythona i jak to zrobić?

Dlaczego akurat Python? Powodów jest kilka. Pierwszy z nich jest taki, że Python to język ogólnego przeznaczenia. Może być wykorzystywany w całym spektrum różnych zastosowań – poczynając od zwykłego web developmentu, przez pisanie skryptów automatyzujących powtarzalne czynności aż po coraz popularniejszą ostatnimi czasy sztuczną inteligencję. Zwłaszcza w tym ostatnim Python jest niekwestionowanym liderem. Wynika to z faktu, że jest on stosunkowo prosty i zdecydowanie wysokopoziomowy. To oznacza, że pozwala AI deweloperom w pełni skupić się na rozwiązywaniu problemów zamiast na pisaniu długiego i skomplikowanego kodu. Składnia tego języka jest bardzo prosta – często porównuje się używanie Pythona do pisania po angielsku i jest w tym sporo prawdy. Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyborze właśnie Pythona, powinniśmy odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie – do czego chcemy go używać? Stoją przed nami co najmniej dwie drogi.

Kim jest programista a kim analityk danych?

Jak już pisałem, Python to język, w którym można robić wiele różnych rzeczy. Najczęściej jednak jego początkujący adepci wybierają jedną z dwóch specjalizacji – web deweloper albo analityk danych, zwany również data scientistem. Decyzja o tym, którą drogę wybrać jest ważna i ma duży wpływ na to jak odnajdziemy się jako użytkownik Pythona. Kim jest programista, każdy mniej lub bardziej czuje – jest to osoba, która odpowiada za tworzenie aplikacji desktopowych lub webowych. Aby działały one prawidłowo, ich logika musi być odpowiednio zaimplementowana i za to właśnie odpowiada programista, pisząc kod w konkretnym języku programowania. Z kolei kim jest analityk danych? Czy to ktoś, kto tworzy arkusze Excela, w których znajduje się całe mnóstwo różnych liczb, rysuje wykresy i stara się wyciągnąć z nich jakąś wiedzę? W dużej mierze tym właśnie się on zajmuje. Obecnie zamiast arkusza kalkulacyjnego, data scientist – bo tak właśnie często nazywamy połączenie analityka i programisty – pisze kod. Logika całej analizy może być zaimplementowana w programie komputerowym, a z uwagi na swoją prostą składnię i niski próg wejścia Python jest językiem, który z powodzeniem wykorzystują analitycy danych na całym świecie.

W jaki sposób podjąć właściwą decyzję? Jeśli lubisz liczby, statystykę, masz umysł analityczny i nie przerażają Cię takie pojęcia jak macierz czy odchylenie standardowe, prawdopodobnie odnajdziesz się w roli analityka. Jeśli natomiast Twoja wiedza z dziedziny statystyki kończy się na policzeniu średniej arytmetycznej, ale potrafisz logicznie myśleć oraz interesuje Cię, jak tak naprawdę działają aplikacje, z których korzystasz na co dzień, prawdopodobnie warto wybrać ścieżkę dewelopera. Jeśli jednak cały czas się zastanawiasz, sprawdź ofertę szkoleniową Sages. Dla osób, które chcą od zera nauczyć się podstaw Pythona, a następnie pójść ścieżką data scientista najlepszym pomysłem będzie kompleksowy bootcamp Kodołamacza Data Science Pro, który wprowadza w tajniki zarówno analizy danych jak i uczenia maszynowego. Natomiast programistów innych języków oraz osoby, które dopiero chcą wejść w świat web developmentu zachęcamy do sprawdzenia szerokiej oferty szkoleń Sages, kursów e-learningowych w formule Masterclass (do wyboru takie kursy jak: Python od podstaw lub Python w analizie danych) lub warsztatów na Stacji IT, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Oferta obejmuje zarówno szkolenia wprowadzające do Pythona od zupełnych podstaw jak również dalsze możliwości rozwoju – w kierunku analitycznym lub deweloperskim.

Czy Python to na pewno dobry wybór?

Czy Python to na pewno dobry kierunek kariery dla osób, które myślą o swojej przyszłości w branży IT? To zależy. Przede wszystkim musimy się zastanowić czy programowanie w ogóle jest czymś, czym chcemy się zajmować. Programiści kuszeni są zarobkami – początkujący deweloperzy Pythona mogą na start otrzymać wynagrodzenie w wysokości około od 4000 zł do 5000 zł. Podobne stawki dotyczą data scientistów. Pod względem finansowym obie te specjalizacje nie różnią się znacznie, więc najważniejszym kryterium wyboru powinny być nasze zainteresowania. Jak na pierwsze stanowisko w nowej branży tak kwota jest całkiem niezłą propozycją.

Z czasem robi się jeszcze ciekawiej. Regular – zwany także midem – czyli osoba, która potrafi już samodzielnie radzić sobie z rozwiązywaniem problemów i ma przynajmniej dwa lata doświadczenia zawodowego, może bez problemu otrzymać 10 000 zł miesięcznie. Natomiast w ciągu kilku lat od rozpoczęcia nauki osiągalny może być mityczny pułap #programista15k. Należy jednak podkreślić słowo „może”, ponieważ nie każdy, kto zacznie naukę programowania, dojdzie do takich stawek. Gwarancją sukcesu jest przede wszystkim pasja, a przynajmniej satysfakcja z wykonywanej pracy. Jeśli pisanie kodu daje Ci radość, o wiele łatwiej odnajdziesz się jako programista czy analityk danych. Do wielkich zalet pracy w tej branży można zaliczyć to, że praktykę w programowaniu może nabyć każdy i to bez dużego nakładu finansowego – wystarczy komputer z dostępem do internetu i oczywiście odpowiednia ilość czasu przeznaczonego na naukę. Zwykle już po kilku dniach lub tygodniach będziemy w stanie ocenić czy programowanie jest dla nas i czy chcemy związać się z tą branżą na dłużej.

Istnieje ogromna ilość materiałów – tekstowych oraz wideo – które pomogą nam postawić pierwsze programistyczne kroki. Wiele z nich jest darmowych, ale jeśli szukasz czegoś na wyższym poziomie i zależy Ci na kontakcie z nauczycielem, warto również rozważyć wzięcie udziału w specjalistycznym szkoleniu lub warsztacie. Mają one kilka zasadniczych przewag nad materiałami darmowymi. Przede wszystkim możesz liczyć na pomoc trenera oraz wsparcie grupy, która razem z tobą bierze udział w kursie. Poza tym zakres materiału jest szeroki a szkolenia, zwłaszcza tak kompleksowe jak bootcampy Kodołamacza czy kilkudniowe szkolenia Sages gwarantują wyczerpujące zgłębienie wszystkich niezbędnych zagadnień.

Powrót do bloga