· kodolamacz · 7 min

Jaka przyszłość czeka Java Developerów?

Sprawdzamy, czy w 2023 roku nadal warto uczyć się Javy! Dziś, w czasach dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy warto inwestować czas i wysiłek w naukę programowania. Wśród początkujących programistów pojawia się obawa, że ich zawód może zostać zautomatyzowany, co stawia pod znakiem zapytania także przyszłość wielu tradycyjnych miejsc pracy.

Perspektywy branży IT w erze sztucznej inteligencji

Programiści boją się AI?

Przez fora programistyczne i grupy w social mediach poświęcone rozwojowi zawodowemu przetacza się prawdziwe gradobicie pytań: Czy warto uczyć się Javy? Po co zapisywać się na kursy oraz bootcampy programistyczne, jeśli zaraz zastąpi nas AI? Obawy dotyczące automatyzacji i potencjalnego zastąpienia pracowników przez algorytmy są zrozumiałe. Jednak warto zauważyć, że rozwój sztucznej inteligencji wiąże się również z rosnącym zapotrzebowaniem na specjalistów z umiejętnościami programowania, w tym Java Developerów. Z pewnością programiści muszą teraz przywiązywać więcej uwagi do rozwoju kompetencji i nieustannego podnoszenia swoich zdolności.

Czy nadal warto uczyć się Javy?

Według rankingu TOIBE, gdy powstaje ten artykuł, czyli w kwietniu 2023 roku Java zajmuje trzecie miejsce na liście najpopularniejszych języków programowania. W roku 2021 znajdowała się na miejscu drugim. Obecnie wyprzedzają ją Python oraz C. Mimo wielu zawirowań rynku, pandemii i rozmaitych kryzysów Java nadal zajmuje miejsce na podium i jest jednym z trzech najpopularniejszych języków na świecie, a na polskim rynku pracy zajmuje pierwsze miejsce na podium wśród najczęściej pożądanych kompetencji programistycznych. Według raportu Inhire.io IT MARKET SNAPSHOT Q1 2023 w pierwszym kwartale 2023 roku aż 22% spośród 32 876 ofert pracy w branży IT dotyczyło specjalistów języka Java. Osoby ze znajomością tego języka mogły liczyć też na najwyższe zarobki, które stale rosną.

Wygląda na to, że mimo zawirowań wywołanych przez AI, w branży IT nadal mamy do czynienia z rynkiem kandydata. Według Hays 97% firm z sektora IT będzie dalej prowadziło rekrutacje w roku 2023.

Java to język o szerokim spektrum zastosowań, w tym w dziedzinie sztucznej inteligencji. W miarę jak technologia AI i machine learning rozwijają się, rośnie również popyt na specjalistów, którzy potrafią tworzyć zaawansowane aplikacje i algorytmy oparte na Javie. Wiedza i umiejętności związane z Javą mogą być więc wartościowe, zwłaszcza w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji. W końcu technologie AI często tworzone i rozwijane przez całe zespoły programistów, w tym Java Developerów.

Inwestycja w kursy rozwojowe i bootcampy

Czy to oznacza, że obawy dotyczące inwestycji w kursy są bezpodstawne? Z pewnością należy przykładać większą wagę do wyboru kursu i oferty szkoleniowej. Uczestnictwo w kursach i bootcampach związanych z Javą może stanowić cenny krok na drodze do kariery w dziedzinie sztucznej inteligencji, umożliwiając zdobycie niezbędnych umiejętności programistycznych.

Branża IT jest dynamiczna i elastyczna, a umiejętności programistyczne, w tym umiejętności w zakresie Javy, mogą być transferowalne na różnorodne stanowiska i projekty w dziedzinie technologii. Nawet w obliczu rozwoju sztucznej inteligencji, zapotrzebowanie na profesjonalistów z umiejętnościami programowania pozostaje wysokie, a zdobycie wiedzy i doświadczenia w dziedzinie Javy może otworzyć drzwi do różnorodnych możliwości kariery. Jednak wybór ścieżki rozwojowej musi być poprzedzony namysłem i analizą wad i zalet danego rozwiązania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kursu programowania?

Istnieje kilka istotnych elementów, które powinniśmy zweryfikować przed zapisaniem się na kurs rozwojowy lub bootcamp.

Program kursu i poruszane treści

 • Pobierz program kursu i sprawdź, czy zawiera on aktualne treści programowe związane z Javą, w tym podstawy języka, zaawansowane techniki programowania, biblioteki i frameworki używane w dziedzinie sztucznej inteligencji, oraz praktyczne projekty. Upewnij się, że kurs jest zgodny z najnowszymi standardami i praktykami w dziedzinie Javy.

 • Jeżeli program kursu nie został umieszczony na stronie, nie możesz do niego dotrzeć, a szkoła programowania unika upublicznienia materiałów - zachowaj ostrożność.

Doświadczenie prowadzących

 • Dowiedz się, kto prowadzi zajęcia na danym kursie. Czy prowadzący jest praktykiem? Czy posiada wieloletnie doświadczenie szkoleniowe, ale jest ono jedynie teoretyczne? Sprawdź trenerów wymienionych na stronie kursu, zbadaj ich doświadczenie i wiarygodność.

 • Nie możesz dotrzeć do informacji o trenerze, a informacja o prowadzącym zmienia się w ostatniej chwili? Być może to jednorazowy incydent, ale jeśli na stronie nie ma żadnych informacji o osobach odpowiedzialnych - zastanów się, jakie powody za tym stoją.

Metody nauczania

 • Sprawdź, jakie metody nauczania są stosowane w kursie lub bootcampie. Czy obejmuje on praktyczne ćwiczenia, projekty, case study, warsztaty z trenerem, czy może także oferuje możliwość pracy w zespołach? Ważne jest, aby kurs oferował praktyczne podejście, umożliwiające zdobycie rzeczywistych umiejętności programistycznych. Najlepiej jeżeli kończy się projektem, który możesz dodać do portfolio.

 • Kurs nie jest właściwie opisany, a zapisując się na niego, nadal nie wiesz, co dokładnie będziesz na nim robił i czego się nauczysz? Koniecznie zapytaj organizatorów o przebieg kursu.

Czas trwania i intensywność

 • Zwróć uwagę na czas trwania kursu lub bootcampu oraz jego intensywność. Upewnij się, że odpowiada to Twoim preferencjom i możliwościom czasowym. Czy jest to kurs online, czy stacjonarny? Czy wymaga zaangażowania na pełen etat, czy można go realizować w wolniejszym tempie?

 • Brak dostępu do materiałów i nagrań z kursu? Czasem możesz spotkać się z tłumaczeniami, że dostawca kursu nie wysyła nagrań, ponieważ obawia się ich upublicznienia. Według nas nagrania z zajęć stanowią cenny dodatek dla każdego uczestnika, a szczególnie sprawdza się to przy trudnych tematach, które wymagają powtórzenia przy pracy samodzielnej.

Certyfikaty i wsparcie po kursie

 • Sprawdź, czy kurs lub bootcamp oferuje certyfikaty ukończenia, które mogą potwierdzić Twoje umiejętności. Również zwróć uwagę, czy istnieje możliwość uzyskania wsparcia po zakończeniu kursu, takie jak mentoring, sieć kontaktów czy dostęp do zasobów edukacyjnych.

 • Jeżeli po kursie nie zostaje żaden ślad, a instytucja szkoleniowa w żaden sposób nie poświadcza Twojego uczestnictwa w kursie, zastanów się, czy warto wydawać pieniądze. Umiejętności są kluczowe, jednak pamiętaj o projektach i certyfikatach, które możesz umieścić w swoim CV.

Cena kursu

Nie wybieraj kursu tylko na podstawie ceny. Zawsze zwracaj uwagę na wartość merytoryczną i doświadczenie prowadzących. Pamiętaj, że stawki w IT są wysokie, a zatrudnienie programisty, który ma wiedzę i doświadczenie w danej dziedzinie sprawia, że cena kursu rośnie.

 • Niektóre tanie kursy mogą być krótsze, mniej kompleksowe lub nie oferować wsparcia po zakończeniu. Dlatego warto dokładnie przeanalizować treści programowe, metody nauczania, doświadczenie prowadzących, oceny uczestników oraz ewentualne certyfikaty i wsparcie po kursie, aby ocenić jakość kursu nie tylko na podstawie ceny.

Kurs Java Developer PRO

Sprawdzone i skuteczne podejście do nauczania

Jak wygląda sytuacja w przypadku kursu Kodołamacza? Jako marka firmy Sages skupiamy się na korzyściach, które nasze praktyczne doświadczenie przynosi uczestnikom kursów.

Program szkolenia Java Developer PRO został stworzony przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem zarówno projektowym, jak i dydaktycznym. Dzięki temu otwieramy naszym kursantom przestrzeń, w której spotkają praktyków pracujących na co dzień w firmach związanych z dzisiejszym światem IT. Najbliższą edycję kursu, której start przewidujemy na 13 maja, poprowadzi zespół ekspertów, praktyków z wieloletnimi doświadczeniami projektowymi. Opiekę merytoryczną nad grupą obejmie Team Leader zespołu programistów Java w firmie Sages - Mateusz Kamiński.

Dla kogo jest Java Developer PRO?

Kurs jest skierowany do osób posiadających już pewne doświadczenie w programowaniu, które chcą rozwijać i udoskonalać swoje umiejętności, odpowiednie dla wymagań większości firm poszukujących programistów Java.

Jak wygląda kurs Java Developer PRO?

Kurs jest prowadzony w formie warsztatowej, co pozwala na praktyczne podejście do nauki, pod ciągłym nadzorem mentora. Uczestnicy po zakończeniu kursu powinni być w stanie samodzielnie tworzyć aplikacje webowe oparte na najpopularniejszych technologiach związanymi z Javą. Korzyścią dla absolwentów kursu Java Developer PRO jest zatem zdobycie praktycznych umiejętności, które są pożądane na rynku pracy, zarówno w firmach związanych z IT, jak i w samym Sages. Kurs Java Developer PRO skupia się na praktycznych i zaawansowanych aspektach programowania, dzięki czemu uczestnicy osiągają wyższy level umiejętności.

Rekrutacja na kurs

Kandydaci będą musieli rozwiązać zadania rekrutacyjne oraz przejść rozmowę z mentorem. Java Developer PRO to kolejny etap w rozwoju kariery programistycznej. Celem kursu jest poszerzenie wiedzy uczestników, o zagadnienia pożądane na rynku pracy. Z tego względu na kurs zaprosimy wyłącznie osoby, które będą spełniały wymagania wstępne. Udział w rekrutacji jest bezpłatny i niezobowiązujący, jednak daje pogląd na Twój aktualny stan wiedzy i umiejętności.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie kursu Java Developer PRO.

Wydaje Ci się, że nie masz wystarczających kompetencji do udziału w kursie na takim poziomie zaawansowania? Sprawdź kurs Java Junior Developer, kierowany do osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z programowaniem

Powrót do bloga