· rszmit · 4 min

6 książek, które powinien przeczytać każdy programista Java

W dzisiejszym poście chciałbym przedstawić kilka książek, które według mnie każdy kto chce zawodowo programować w Javie powinien przeczytać. Nie będą to oczywiście książki do nauki samego języka, tylko wiedza dużo szersza, choć wcale nie musisz być niezwykle doświadczonym programistą by zacząć je czytać. Wręcz przeciwnie - niejeden młodszy programista może znacząco poprawić wynik swojej rozmowy kwalifikacyjnej po tej lekturze.

Część z tych książek została wydana w polskim tłumaczeniu, jednak podamy nazwy oryginalnych wydań.

Effective Java 3 (Joshua Bloch)

{{< figure src=“/img/post/java/java-best-book-to-read/effective-java.jpg” class=“book-cover-mini” >}}

Zaczynamy od najbardziej kultowej książki dla programistów, czyli Efective Java napisanej przez Joshua Blocha, który przez długi czas pracując w Sun Microsystems rozwijał język i platformę Java. Obecnie pracuje w firmie Google. Jest jednym z największych ekspertów od języka Java uznanym na całym świecie.

Książka pokazuje jak wykorzystać język i platformę Java do granic jej możliwości pisząc dobry i wydajny kod. Pozwala także unikać wielu błędów popełnianych przez mniej doświadczonych programistów.

Clean Code (Robert C. Martin)

{{< figure src=“/img/post/java/java-best-book-to-read/clean-code.jpg” class=“book-cover-mini” >}}

Kolejna książka z serii “tych które trzeba przeczytać”. Tym razem Clean Code (tytuł polskiej edycji: Czysty kod) Roberta Martina, który w świecie Java jest znany jako Wujek Bob (ang. Uncle Bob). Jeśli kiedykolwiek usłyszycie tą nazwę, chodzi właśnie o tego człowieka. Wujek Bob jest autorem wielu znamienitych pozycji, to jest jedna z jego najbardziej znanych książek. Jego książki są pisane łatwym i przystępnym językiem, dlatego czyta je się bardzo szybko i przyjemnie.

Książka nie dotyczy tak naprawdę języka Java, jest przeznaczona dla wszystkich programistów, choć zamieszczone tam przykłady kodu są w języku Java, stąd ogromna popularność jego książek właśnie w tej grupie. Wujek Bob pokazuje w niej jak pisać dobry kod, czyli taki który łatwo utrzymać, łatwo testować, łatwo czytać, po prostu nie trzeba się za niego wstydzić.

Clean Coder (Robert C. Martin)

{{< figure src=“/img/post/java/java-best-book-to-read/clean-coder.jpg” class=“book-cover-mini” >}}

Skoro już jesteśmy przy Wujku Bobie, to kolejną jego wartą pozycją do przeczytania jest Clean Coder (tytuł polskiej edycji: Mistrz czystego kodu). W tej książce autor opisuje nie kod, tylko nas samych, czyli opowiada o tym co robić, by stać się profesjonalistą na rynku pracy. Jest także dużo o testowaniu kodu, pracy w projekcie i współpracy z innymi programistami.

Clean Architecture (Robert C. Martin)

{{< figure src=“/img/post/java/java-best-book-to-read/clean-architecture.jpg” class=“book-cover-mini” >}}

Ostatnia na naszej liście pozycja Wujka Boba to Clean Architecture (tytuł polskiej edycji: Czysta architektura). W tej książce autor opisuje uniwersalne reguły dotyczące architektury naszych aplikacji, czyli jak je projektować, jak separować kod, jak zapewnić porządek w projekcie i wiele wiele innych. Pozycja trochę trudniejsza od poprzednich, bo i temat bardziej zaawansowany, dlatego warto po nią chwycić po przeczytaniu dwóch wcześniejszych książek Wujka Boba.

Wzorce projektowe (Erich Gamma, Richard Helm, Ralph Johnson, John Vlissides)

{{< figure src=“/img/post/java/java-best-book-to-read/design-patterns.jpg” class=“book-cover-mini” >}}

Kolejna klasyka na liście książek. Dotyczy ona wzorców projektowych, czyli dobrych praktyk i rozwiązań które możemy, a wręcz nawet powinniśmy, stosować w swoich aplikacjach. Wzorce projektowe są swoistego rodzaju niezbędnikiem na większości rozmowach kwalifikacyjnych i kursach programowania. Książka ta ma czterech autorów, który potocznie nazywani są Gangiem czterech (ang. Gang of Four, GoF). Dlatego potocznie wiele osób używa skrótu GOF właśnie do określania wzorców projektowych.

Powyższa książka należy do tych najbardziej znanych i rozpoznawalnych, ale istnieje wiele innych dobrych pozycji dotyczących wzorców projektowych, dlatego polecam po prostu wybranie dowolnej z nich.

The Pragmatic Programmer (David Thomas, Andrew Hunt)

{{< figure src=“/img/post/java/java-best-book-to-read/pragmatic-programmer.jpg” class=“book-cover-mini” >}}

The Pragmatic Programmer (tytuł polskiej edycji: Kod doskonały) to kolejna bardzo dobrze oceniania i polecana książka dla wszystkich programistów. Autorzy pokazują szereg technik, podejść i rozwiązań pozwalających na zwiększenie efektywności naszej pracy.

Podsumowanie

Na tym zakończę listę. Tak naprawdę, można by było jeszcze bardzo długo wymieniać szereg znanych i cenionych książek, więc jeśli już przeglądaliście jakieś pozycje dotyczące programowania, mogliście pomyśleć sobie “przecież nie ma książki …”, jednak moim celem było wyselekcjonowanie tych naprawdę najbardziej podstawowych pozycji po które powinno się sięgnąć zaczynając swoją przygodę z programowaniem.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie dołączcie do naszego programistycznego wyzwania na Facebooku, nadróbcie zaległe wyzwania i kontynuujcie wspólnie z nami przygodę z Javą.

Udostępnij:
Powrót do bloga