· mkardasz · 3 min

Branża IT w dobie Koronawirusa – 6 faktów

Pandemia spowodowana Koronowirusem odciska swoje piętno zarówno na światowej, jak i polskiej gospodarce. Wpływa też na wiele branż, jeśli chodzi o rynek pracy. Jak w obliczu obecnej sytuacji radzi sobie sektor IT i co jesteśmy w stanie już teraz zaobserwować?

1. E-Commerce rośnie w siłę.

Branża E-Commerce już od dłuższego czasu notowała stały wzrost, jednak gwałtowny wpływ epidemii na gospodarkę spowodował skokowy wzrost sprzedaży internetowej. Firmy, które już wcześniej przeniosły ciężar swojego biznesu do sieci, teraz zbierają plony. Z kolei te, które nie spieszyły się z cyfryzacją, szybko odczuły zmniejszenie obrotów poprzez tradycyjne kanały sprzedaży i teraz dynamicznie starają się przenieść swój biznes online. Portal forbes.com przytacza dane amerykańskiej firmy Adobe, według których od początku pandemii sprzedaż elektroniczna w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 25 %.

źródło: https://specials-images.forbesimg.com/imageserve/5e8a44b2a8dda2000749f3aa/960x0.jpg?fit=scale

2. Spadek ofert pracy? Nie w IT.

Jak na razie rynek pracy IT zdaje się nie zauważać spadku ilości ogłoszeń. Na podstawie danych przygotowanych przez firmę Element, która zajmuje się monitorowaniem ogłoszeń rekrutacyjnych, okazuje się, że w marcu liczba ogłoszeń w branży IT wzrosła w porównaniu do stycznia i lutego.

źródło: https://elementapp.ai/raport-element-ats-oferty-pracy-w-branzy-it-q1-2020/

3. Jesteś w trakcie rekrutacji? Proces może potrwać.

Mimo wciąż dobrej sytuacji, jeśli chodzi o branżę IT, pandemia wpłynęła na wiele trwających procesów rekrutacyjnych. Wiele dużych, międzynarodowych firm dosłownie wstrzymało oddech, zamrażając rekrutacje z dnia na dzień. Pod tym linkiem możemy zobaczyć, które z firm (w tym IT) w Stanach zdecydowały się na wprowadzenie tzw. Hiring Freeze, czyli czasowego wstrzymania procesów rekrutacyjnych. Lista dotyczy USA, jednak pokazuje skalę samego zjawiska, a zamrożenie rekrutacji stało się faktem również w niektórych polskich oddziałach.

4. Praca w pełni zdalna coraz bardziej popularna.

Najnowszy raport o rynku pracy IT od NoFluffJobs dostępny tutaj, analizuje zmiany, które nastąpiły w obliczu Koronawirusa. Co ciekawe, obecna sytuacja spowodowała wzrost w pełni zdalnych ofert pracy. Taki tryb pracy nie jest oczywiście niczym nowym w IT, jednak 30% wzrost liczby publikowanych ofert pracy zdalnej podczas pandemii w stosunku do stycznia 2020 roku wydaje się być odpowiedzią branży na obecną sytuacje oraz warunki pracy.

5. Jakie branże w górę, jakie w dół?

Świat IT jest obecny praktycznie w każdej branży. Jednak Koronawirus zachwiał stabilnością i układem rynku pracy, jaki znaliśmy jeszcze parę miesięcy temu. Z punktu widzenia IT, jakie więc branże wydają się być obecnie na fali wznoszącej? Na pewno wspomniana już tutaj branża e-commerce, centra logistyczne czy duże firmy kurierskie. Obecny czas to również szansa dla firm z obszaru farmaceutycznego, telemedycyny czy wideokonferencji. Z kolei w trudnej sytuacji znajdują się firmy z sektora lotniczego, turystycznego czy transportowego.

źródło: https://www.kindpng.com/imgv/iwRxJxx_thumb-up-and-down-thumbs-up-and-down/

6. Branżowe konferencje, meetupy i szkolenia przeniosły się do sieci.

Nie tyko świat IT potrafi szybko przystosować się do warunków nakreślonych przez pandemie. W błyskawiczny sposób uczyniła to większość organizatorów branżowych konferencji oraz meetupów, które pierwotnie miały odbyć się w formie face to face. Pod tym linkiem znajdziecie aktualne zestawienie wszystkich wydarzeń IT, które są planowane w najbliższym czasie wraz z adnotacją czy dany event odbędzie się w formie online. Tryb zdalny przybrał również nasz Bootcamp Data Science organizowany przez Kodołamacz. Pierwsze zajęcia ruszają już od 9 maja, a wszystkie szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Powrót do bloga