· kodolamacz · 4 min

Sztuczna inteligencja jest bliżej niż myślisz

Choć najdynamiczniejszy okres rozwoju sztucznej inteligencji dopiero przed nami, to bez trudu możemy obecnie zaobserwować stosowanie algorytmów AI w niemal w każdej dziedzinie naszego życia. A czy Tobie udało się zaobserwować już rozwiązania z zakresu AI w swoim najbliższym otoczeniu?

Mimo tego, że nie uzyskaliśmy jeszcze pełni możliwości uczenia maszynowego i AI, to już dziś technologia ta sprawia, że żyje się nam lepiej, wygodniej i bezpieczniej. Sztuczna inteligencja z powodzeniem stosowana jest w cyberbezpieczeństwie, przemyśle, energetyce, wojskowości, ale również w bardziej „przyziemnych” branżach i obszarach – m.in. medycynie, rolnictwie, windykacji czy w walce z nielegalną sprzedażą w internecie.

Stoimy w przedsionku 4. rewolucji przemysłowej

Po silnikach parowych, elektryfikacji oraz cyfryzacji przyszedł czas na czwartą rewolucję przemysłową. Polega ona na autonomicznym komunikowaniu oraz samodoskonaleniu się maszyn i urządzeń. Według raportu The Future of Jobs to właśnie rozwój technologii informacyjnych, rozwiązań z zakresu Big Data i sztucznej inteligencji, a także Data Science w głównej mierze stał się motorem napędowym kolejnej rewolucji przemysłowej.

SI (ang. artificial intelligence) nie ma klarownej definicji, ale w uproszczeniu sprowadza się do możliwości naśladowania przez maszyny i systemy komputerowe procesów decydujących o inteligencji człowieka. Innymi słowy – sztuczna inteligencja to dziedzina, która pozwala tworzyć programy mające zdolność uczenia się, rozpoznawania obrazów czy rozumienia ludzkiego języka.

Sztuczna inteligencja jest wokół nas

Technologie AI wykorzystywane są w coraz większej liczbie branż. Choć AI kojarzymy głównie z robotyzacją przemysłu czy z branżą autonomicznych samochodów, to sztuczna inteligencja po cichu wkracza również do wielu bardziej „przyziemnych” i bliższych nam obszarów.

Walka z nielegalną sprzedażą

Polska Inspekcja Handlowa, dzięki wsparciu Ministerstwa Rozwoju, otrzymała oprogramowanie oparte na algorytmach AI, które pozwoli namierzyć w sieci oferty sprzedaży nielegalnych kotłów na paliwo stałe.

Polska od dekad zajmuje czołowe miejsce wśród krajów o największym zanieczyszczeniu powietrza. Na polski rynek każdego roku trafia nawet do 200 tys. kotłów na paliwo stałe, a według Krakowskiego Alarmu Smogowego ok. 20 proc. z nich, to kotły, które nie spełniają aktualnych wymagań POŚ. Dzięki AI IH uzyska potężny oręż w walce z nielegalną sprzedażą kopciuchów, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza.

Handel w sieci

Ze sztucznej inteligencji od kilku lat korzysta również jeden z największych sklepów internetowych – Amazon. Korporacja stosuje uczenie maszynowe w e-commerce do szybszego i trafniejszego rozpoznawania potrzeb swoich klientów oraz dostarczania im spersonalizowanych komunikatów i ofert.

Sztuczna inteligencja pozwala na lepsze segmentowanie grup konsumentów oraz na sprawniejsze komunikowanie się z nimi, budując silniejszą więź z marką oraz dbając o zadowolenie klienta. Poza tym algorytmy sztucznej inteligencji usprawniają funkcjonowanie całego łańcucha sprzedaży i dostaw w Amazonie – od komunikacji, przez sprzedaż, aż po dostawę zamówionych produktów.

Medycyna

Mimo że sektor medyczny od wielu lat rozwija się dość szybko, to wciąż opiera się powszechnym wdrożeniom najnowocześniejszych technologii cyfrowych. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest duża odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjentów oraz obawa przed ogłoszeniem błędnej diagnozy przez nieprawidłowo funkcjonujące oprogramowanie. I choć nowoczesne maszyny rzadziej popełniają błędy ludzkich specjalistów, to obecność autonomicznych technologii w medycynie nadal budzi w nas lęk i obawę.

Jednak mimo mentalnej bariery rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji powoli przedzierają się do branży medycznej. Przykładem zastosowania AI jest m.in. wdrożenie algorytmów, które rozpoznają anomalie w diagnostyce obrazowej, czyli rezonansie magnetycznym MRI, tomografii komputerowej TK i obrazach rentgenowskich RTG. AI pomaga również w leczeniu nowotworów. Program Google DeepMind oparty na algorytmach AI wspiera lekarzy z kliniki radioterapii University College London Hospital w leczeniu pacjentów z rakiem szyi. Kolejnym przykładem zastosowania AI może być również algorytm BioMind, który podczas zawodów z wybitnymi specjalistami w Pekinie z 20% większą skutecznością diagnozował choroby neurologiczne.

Sztuczna inteligencja niebawem zmieni oblicze naszego świata

Najbliższa nam dekada będzie czasem istotnych zmian, które będą zachodzić na wielu płaszczyznach naszego życia. Zmiany te będą determinowane przede wszystkim przez problemy demograficzne oraz rozwój automatyzacji i sztucznej inteligencji.

Czołowi ekonomiści wskazują, że rozwój sztucznej inteligencji będzie miał na ludzkość taki sam wpływ, jak upowszechnianie się internetu i elektryczności. AI nie do poznania zmieni niemal wszystkie gałęzie gospodarki – medycynę, rolnictwo, handel, transport, edukację i mnóstwo innych branż. Do 2021 roku przedsiębiorstwa planują wydać na sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe nawet 60 mld dolarów, efektywnie napędzając rozwój i prowadząc do prawdziwej globalnej transformacji w dziedzinie gospodarki i społeczeństwa, jak również w wymiarze etycznym i legislacyjnym.

Data Scientiści potrzebni od zaraz

Jak widać, rozwój SI, uczenia maszynowego oraz Data Science przyśpiesza i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie czeka nas prawdziwa rewolucja gospodarcza. Według World Economic Forum do 2022 roku dzięki nowym technologiom może powstać aż 133 mln nowych miejsc pracy związanych z nowymi zawodami wykreowanymi przez AI czy Big Data. Dlatego też już teraz warto zainteresować się rozwijaniem wiedzy i umiejętności w obszarze Data Science i wybrać przyszłościowy kierunek kształcenia.

Program bootcampu Data Science znajdziesz tutaj. Teraz ten kurs możesz odbyć również w trybie zdalnym. Jeżeli chcesz sprawdzić czy zawód Data Scientista jest dla Ciebie już dziś weź udział w bezpłatnej i niezobowiązującej rektuacji. Zaaplikować możesz tutaj.

Powrót do bloga