· kodolamacz · 2 min

5 faktów o programistach

Jeśli chcesz zostać programistą warto wcześniej wiedzieć o tym, z czym na pewno się spotkasz. Poniżej przedstawiamy kilka faktów o tym zawodzie.

Programiści to też ludzie

I tak jak ludzie nie są nieomylni. Programista podczas pracy nie tworzy wyłącznie nowego kodu, ale również wyszukuje i poprawia błędy oraz ulepsza to, co już zostało zrobione. Działające aplikacje muszą być utrzymywane ponieważ zmienia się między innymi sprzęt i systemy operacyjne pod kontrolą których działają. Na pewno każdy kto korzysta z komputera odczuł mniej lub bardziej błąd programisty. Niestety niektóre z nich mają katastrofalne skutki, jak na przykład błąd w oprogramowaniu systemu rakietowego MIM-104 Patriot, który kosztował życie 28 żołnierzy w Dhahran.

Panie również programują

Choć statystyki pokazują, że najczęściej programistami są młodzi mężczyźni to faktem jest, że panie również programują. Co więcej uznaje się, że pierwszą programującą osobą była właśnie kobieta - Ada Lovelace (1815–1852). Na jej cześć jeden z języków programowania nazwano Ada, a jego specyfikację zatwierdzono w rocznicę urodzin pierwszej programistki.

Programiści czytają kod

Aby rozwijać swoje umiejętności programiści nie tylko piszą nowe programy. Częstą praktyką jest przeglądanie i czytanie czyjegoś kodu. Taka lektura to mnóstwo interesujących i przydatnych wskazówek. Nie tylko uczących jak należy robić, ale również jak nie należy programować. Przeglądanie czyjegoś kodu jest często stosowaną praktyką przy implementacji nowych aplikacji. Aby wyeliminować z nich jak najwięcej błędów programiści sprawdzają się wzajemnie wykonując tzw. przegląd kodu (ang. code review).

Programiści się wspierają

Jeśli nie masz pomysłu jak rozwiązać jakiś problem lub chcesz, aby ktoś popatrzył na Twoje rozwiązanie nie ma nic prostszego jak spytać innego programistę. Ta grupa zawodowa bardzo się wspiera. Szczególnie dotyczy to nietrywialnych problemów. Świadczy o tym spora liczba grup dyskusyjnych (np. Stack Exchange), blogów programistycznych, dyskusji na GitHub czy grup, które działają nie tylko w sieci ale też organizują realne spotkania (np. grupy na Meetup czy Stacja.it). Trzeba również wspomnieć, że programiści znakomicie wyczuwają nadużywanie pomocy przez innych, którzy mają ochotę pracować według zasady: po co się męczyć, lepiej spytać, a zrobi to ktoś inny. Trzeba zachować umiar i samemu przeszukać i poczytać dokumentację. Inaczej możemy otrzymać mocno bezpośrednią odmowę oznaczaną skrótem RTFM.

Specyficzne poczucie humoru

Jak w każdym zawodzie i w tym jest specyficzne poczucie humoru zwane dowcipem branżowym. Czy wiecie ile jest typów ludzi? 10, czyli ci, którzy znają system dwójkowy i go nie znają. Nie wspominając o tym, że na bal maskowy programista przychodzi w masce 255.255.255.0.

Powrót do bloga